Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родно дете в приемно семейство, или историята на "щатния брат"

Снимка: Pixabay

През 2009 г. моето семейство ми съобщи, че има желание да стане приемно семейство, тогава приех идеята много добре, като със сигурност не съм знаел какво точно означава. Самата идея да приемеш някого в своето семейство не е лесна и определено не са много хората, които могат да го направят. Да приемеше едно дете, което е нямало нищо до момента и единственото нещо, от което има нужда е любов и прегръдка. Това е много повече от всяко голямо нещо, което можем да си помислим. Това разказа в ефира на “Нашият ден” Натанаил Илиев за личния си опит като родно дете на двойка приемни родители.

"Чувствал съм се ощетен и пренебрегнат, но родителите ми направиха така, че да не се чувствам по този начин. Всички моменти са вълнуващи с всяко от децата, които са били в нашето семейство. Общувам с всички, които са били при нас. На празници е много интересно, тъй като къщата ни става тясна. Чувствам се много богат и много зрял с опит, мога да бъда полезен на всеки човек, който има някаква нужда. Няма по-важно от това да си помагаме", споделя още той.

Моето преживяване като "щатен брат" е изпълнено със смисъл и удовлетворение, казва още Натанаил. В началото може да бъде трудно да се адаптираш към новата роля и отговорности, но с времето разбираш колко ценни моменти и връзки можеш да създадеш с децата, които идват в приемното семейство. Те се нуждаят от твоята подкрепа и разбиране, и ти си важен елемент от този процес. Всяка история е уникална, и важно е да се отдели време и внимание на всяко дете, което идва в приемното семейство. С тях можеш да споделиш радостта и предизвикателствата на детството, и да им помогнеш да се развиват и растат в сигурна и любяща обстановка.

И така, аз съм щастлив "щатен брат" и горд, че съм част от приемното семейство, което предоставя толкова много на децата, които се нуждаят от подкрепа и грижи. Тази роля ме обогатява и ме прави по-добър човек, защото разбирам, че няма по-важно от това да се грижим един за друг и да помагаме на тези, които имат нужда, посочва още Натанаил. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00