Ани Пешева е събрала в образованието си най-доброто от Изтока и Запада. Тя е завършила международни отношения в Станфорд, но после осъзнава, че сърцето я тегли към Азия. Изучава китайски в Пекинския езиков университет и китайска философия в Пекинския университет. Обаче влечението към традиционната китайска медицина, метафизика и даоистски учения се оказва по-силно и Ани има късмета да продължи образованието си при едни от най-добрите.
Днес младата дама е председател на академия Ханлин и директор на едноименното издателство за специализирана китайска литература. При толкова много познания струпани на едно място как да не разговарям с нея в рубриката "Инвестирайте в спомени".
Звучи невероятно, но от Ани Пешева научаваме, че в Китай все още съществува народ, който живее в матриархата – етноса Мосуо.
През 1994 година даоистският религиозно архитектурен комплекс Удан в планината Уданшан е вписан в световната съкровищница на ЮНЕСКО. И за него ни разказва Ани, която е задълбочен изследовател на даоистката религия. Тя не само ни изкачи до една от Четирите свещени планини на даоизма, ами ни даде тема за размисъл и наблюдение как можем да срещнем своя двойник, пътувайки по света.
Повече – чуйте в звуковия файл
Снимки: архив Ани Пешева
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg