Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да се реши проблемът с образованието, то трябва да стане обществена кауза

Така смята д-р Светла Петрова, експерт от "Фондация за образователна трансформация"

Снимка: Асоциация Родители

Катастрофалните резултати на 15-годишните ни ученици в международното оценяване PISA само потвърждават наличието на дълбока криза в образованието ни, която усещаме всички ние като пряко или косвено свързани с образователната система.

Въпреки декларираните от десетилетия намерения за промени в целите, принципите и методите в образованието, философията на системата все още почива върху липсата на доверие към училището, учителите и учениците, което логично поражда и дълбоко недоверие от страна на "потърпевшите" към системата и управляващите я.

Дали този път уверенията, че ще се направят дълбоки промени в правилната посока ще се осъществят, с какво трябва да се започне, има ли потенциал за истинска качествена реформа на образованието – в рубриката "Всичко за образованието" търсим мнението на образователния експерт д-р Светла Петрова, която до 2018 г. е национален координатор на Програмата за международно оценяване на учениците PISA.

"Училището, образованието е тема, която засяга всеки човек, независимо каква е неговата обществена роля, т.е. подобно на здравеопазването, това са сферите, които влизат буквално ежедневно във всеки дом. Проблемът с доверието или по-скоро липса на доверие е много голям, но аз мисля, че неговото решение може да бъде намерено, само след като си дадем ясна сметка, че образованието трябва да бъде наистина обществен приоритет, не просто деклариран в определени нормативни документи, а осъзнат и припознат от всички приоритет.

Второто нещо, което е много важно до го кажем и да го разберем, е, че образованието трябва да бъде надпартийна кауза и постигането на тази кауза трябва да се осъществява с усилията, общото усилие на всички онези, които могат да допринесат за нейното постигане. За мен е въпрос за постигане на граждански договор, обществен договор, който да отправи ясно послание, че по отношение на образованието и решаването на проблемите в него, които, мисля всички сме единодушни, са много сериозни, трябва да се постигне надпартиен консенсус.

Образованието трябва да се превърне в кауза на всяко едно правителство без значение каква идеологическа основа лежи зад неговото управление, трябва да се постигне много ясно разбиране за това какви стъпки и в какъв времеви хоризонт е необходимо да бъдат предприети и всяка една политическа структура да се ангажира с тяхното осъществяване без значение от конкретната конюнктура. Само тогава вероятно ние ще стигнем до онова състояние, което дължим на нашите деца.

Но за мен ключовото по отношение на доверието е постигане на много дълбок обществен консенсус за това как искаме да изглежда нашето образование след 10-15 години, в каква среда смятаме, че ще трябва да се реализират нашите деца, тогава вече излезли от училище, и най-вече как искаме да изглежда нашето общество и в какви условия да живеем самите ние."

Целия разговор чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54