Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За да се реши проблемът с образованието, то трябва да стане обществена кауза

Така смята д-р Светла Петрова, експерт от "Фондация за образователна трансформация"

Снимка: Асоциация Родители

Катастрофалните резултати на 15-годишните ни ученици в международното оценяване PISA само потвърждават наличието на дълбока криза в образованието ни, която усещаме всички ние като пряко или косвено свързани с образователната система.

Въпреки декларираните от десетилетия намерения за промени в целите, принципите и методите в образованието, философията на системата все още почива върху липсата на доверие към училището, учителите и учениците, което логично поражда и дълбоко недоверие от страна на "потърпевшите" към системата и управляващите я.

Дали този път уверенията, че ще се направят дълбоки промени в правилната посока ще се осъществят, с какво трябва да се започне, има ли потенциал за истинска качествена реформа на образованието – в рубриката "Всичко за образованието" търсим мнението на образователния експерт д-р Светла Петрова, която до 2018 г. е национален координатор на Програмата за международно оценяване на учениците PISA.

"Училището, образованието е тема, която засяга всеки човек, независимо каква е неговата обществена роля, т.е. подобно на здравеопазването, това са сферите, които влизат буквално ежедневно във всеки дом. Проблемът с доверието или по-скоро липса на доверие е много голям, но аз мисля, че неговото решение може да бъде намерено, само след като си дадем ясна сметка, че образованието трябва да бъде наистина обществен приоритет, не просто деклариран в определени нормативни документи, а осъзнат и припознат от всички приоритет.

Второто нещо, което е много важно до го кажем и да го разберем, е, че образованието трябва да бъде надпартийна кауза и постигането на тази кауза трябва да се осъществява с усилията, общото усилие на всички онези, които могат да допринесат за нейното постигане. За мен е въпрос за постигане на граждански договор, обществен договор, който да отправи ясно послание, че по отношение на образованието и решаването на проблемите в него, които, мисля всички сме единодушни, са много сериозни, трябва да се постигне надпартиен консенсус.

Образованието трябва да се превърне в кауза на всяко едно правителство без значение каква идеологическа основа лежи зад неговото управление, трябва да се постигне много ясно разбиране за това какви стъпки и в какъв времеви хоризонт е необходимо да бъдат предприети и всяка една политическа структура да се ангажира с тяхното осъществяване без значение от конкретната конюнктура. Само тогава вероятно ние ще стигнем до онова състояние, което дължим на нашите деца.

Но за мен ключовото по отношение на доверието е постигане на много дълбок обществен консенсус за това как искаме да изглежда нашето образование след 10-15 години, в каква среда смятаме, че ще трябва да се реализират нашите деца, тогава вече излезли от училище, и най-вече как искаме да изглежда нашето общество и в какви условия да живеем самите ние."

Целия разговор чуйте в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25