Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените в Норвегия се доближават до българските

С журналистката Виолета Стоянова неотдавна споделихме един и същи круиз по норвежките фиорди, но, спомняйки си скандинавските приключения, се оказа, че са ни направили впечатления съвсем различни подробности. Е, разбира се, имаше и детайли, по които бяхме съгласни. Още повече, че и двете сме чели National Geographic, чиито експерти през 2006 година определиха най-важните обекти на световното наследство. Норвежките фиорди бяха обявени за победител между някои от най-красивите места в света – Галапагоските острови, Египетските пирамиди, Гранд Каньон, Ангкор Ват и Мачу Пикчу.


Виолета стигна до извода, че в Норвегия си помагат, защото при трудните климатични условия не биха могли да оцелеят, но същевременно ценят личното си пространство. С нея с радост си припомнихме акостирането в селището Алезунд, един от малкото градове в света със съхранен почти изцяло архитектурен стил ар нуво. Просто през 1904 пожар унищожава цялото селище, за радост само с една жертва, но 10 хиляди остават без покрив. Цяла Европа събира помощи за възстановяването му, но най-щедрият дарител е германският кайзер Вилхелм Втори, който обичал да отдъхва там. Отвсякъде се стичат архитекти и строители. През 1907 година се появява днешният Алезунд с живописните си улички и мекият, заради течението Гълфстрийм, климат.


Спокойствие, умереност, минимализъм, взаимопомощ и опазване на природата чиста. Това с няколко думи са впечатленията на журналистката Виолета Стоянова от Норвегия. Ненапразно два от норвежките фиорди са обявени за част от световното наследство на ЮНЕСКО. Според дефиницията това се прави за места с "изключителна универсална стойност за човечеството". А нас двете ни шокира факта, че… цените в Норвегия не ни шокираха. Ами по-скоро се доближаваха до българските.



Снимки: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10