Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледно-новогодишната украса в България: Трендове или традиция?

| обновено на 20.12.23 в 10:07
Снимка: Ани Петрова

Модата в коледно-новогодишната украса е тема, която винаги привлича вниманието на хората, особено по време на празничния сезон. За да разберем какви са последните тенденции в тази област, в “Нашият ден” проведохме интервю с Райчо Здравков, собственик на фирма за декорация. Той сподели интересни наблюдения по въпроса.

Според Здравков всяка година се появява различна тематика в коледно-новогодишната украса, като това често зависи от наличните на пазара продукти и материали. 

Въпреки този водещ тренд българите продължават да предпочитат традиционните цветове. Според него червено и зелено са цветовете, които най-много асоциираме с Коледа в България. Той подчертава, че дори бялото не може да се определи като традиционен цвят у нас.

Въпреки тази предпочитана цветова палитра Здравков отбелязва, че постепенно започват да се въвеждат и различни мотиви и стилове в украсата. Например, синьо и бяло стават популярни алтернативи на традиционното зелено.

"В момента ни заливат китайски стоки, това е истината. Като цяло българинът предпочита традиционните цветове. Навлизат постепенно и различни мотиви, като това елхата да не е зелена, а да е синя или бяла. Традиционните цветове на Коледа за България са червено и зелено и с това се изчерпва, даже и бялото не е традиционно. Може би това ни е останало като нещо, което искаме да запазим", посочва той.

Така че, докато новите тенденции в украсата са винаги добре дошли и предоставят разнообразие, традиционните цветове на Коледа в България, изглежда няма да изчезнат скоро.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45