Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то човек в 21-ви век

Разговор за съхранението и развитието на човешкото във време на война, изкуствен интелект и други предизвикателства

"Целта на пропагандиста е да накара едни хора да забравят, че определени други хора са хора". Този цитат от Олдъс Хъксли, автор на "Прекрасният нов свят", звучи като особено важно предупреждение днес, когато заплахите за човека изглеждат повече от всякога. Но в него също така се съдържа и посоката за противодействие срещу опасностите – чрез "припомнянето" на общочовешкото, което ни обединява въпреки различията.  

Интригуващ разговор по тези теми, провокиран и от наградите "Човек на годината '23", се разгърна в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". Участие в интересната дискусия за предизвикателствата пред човека в 21-ви век взеха Силвана Павлова от фондация "Развитие и интеграция", правозащитният адвокат Деница Любенова, съпредседател на ЛГБТ организацията "Действие", както и Марио Гаврилов, директор "Комуникации и кампании" в Българския хелзинкски комитет.

"За мен да бъдеш човек е да бъдеш това, което Господ Бог ти е дал, образ и подобие Негово. От там насетне нашата среда, нашето обучение и образование определя как ще разгърнеш своите вътрешни нагласи и таланти", коментира Силвана Павлова, която работи по инициативи в подкрепа на хора с увреждания. "Това, което виждам, е, че нашата среда не предоставя съвсем условията те да разгърнат на сто процента своя потенциал", посочи тя.

На проблема с липсата на равенство пред закона пък обърна внимание Деница Любенова. Тя изтъкна, че "понякога, всъщност много често, дискриминацията към дадена група е законово закрепена – или тя е така наречената "институционализирана дискриминация".

"Тези конкурси не бива да ги разглеждаме като някаква олимпиада, в която някой печели златния, сребърния или бронзовия медал. Всичките номинирани в този конкурс заслужават ние, като граждани на тази държава, да им кажем едно огромно "Благодаря", каза Марио Гаврилов във връзка с конкурса "Човек на годината '23". По думите му той подкрепя "хора и организации, които са направили видими стъпки към промяна на обществото".

Събеседниците в студиото разгледаха темата за човешкото и през призмата на войната в Украйна и напредъка на изкуствения интелект, а също така и насочиха своя поглед към бъдещето на обществото ни и перспективите пред него.

Като допълнение към дискусията прозвуча и интервюто с Даниел Пенев, преводач на книгата "Добрият живот" от Робърт Уолдингер и Марк Шулц. "Ако всеки от нас иска да направи една инвестиция в живота си, която да му гарантира по-хубав живот, то това би било инвестирането на усилия и време в изграждането и поддържането на добри социални връзки", акцентира Даниел Пенев върху един от изводите в текста, който се базира върху най-дългото изследване на щастието в света.  

Целия епизод по темата за човека и човешкото днес можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезон 2024 – под въпрос заради липса на кадри. Какво пречи да се внесе работна сила?

Липсата на кадри се превръща в още по-голям проблем на българската икономика по време на началото на новия туристически сезон. Законодателните промени се очертават като нещо неизбежно, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни. Това подчертава Елена Възлева, директор на "Трудова заетост" към Обединени бизнес клубове  в рубриката..

публикувано на 02.05.24 в 11:20

Каква е философията на футболния фен?

Каква е философията на футболния фен – емоциите ли са най-важното, за да бъдеш истински фен, или връзката с един отбор е нещо повече? Разговаряме с двама души, които истински съпреживяват победите и загубите на любимите си отбори – Емилия Николова , маркетинг специалист, и Христо Раянов , журналист. Николова се превръща във фен на "Арсенал"..

публикувано на 02.05.24 в 10:33
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03