Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Думите на 2023 година

Андрей Йорданов, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Гошо Методиев и Мария Чернева (на преден план)

По традиция в края на всяка година в предаването "За думите" студенти по журналистика и връзки с обществеността от Софийския университет коментират избраните от големи световни издателства и речници думи на годината и правят своя личен избор на думата, която най-точно изразява духа на годината и собствената им житейска равносметка.

Правим това с убеждението, че се нуждаем от необременения и оригинален поглед на младите към събитията в света и проблемите на всекидневието. Към тях добавяме и гледната точка на преподавателката им по медиен език и стил проф. Андреана Ефтимова.

Мария Чернева: "Аз се колебая между няколко думи… които може би отразяват това, през което аз минах тази година. Най-много се колебаех между "начало" и "път" не само заради началото на образованието. Много неща наистина започнах тази година, много път – и метафоричен, и буквален, извървях, посетих много нови дестинации. Но тази, която аз най-много си харесвам и ще обясня след малко защо, е "докосвам". Много харесвам украинския език и ми беше много интересно да разбера защо на украински обичам е "кохаю", а не "люблю", както би било примерно на руски. И ровейки се, нямаше точен отговор, но много хора обсъждаха, че "кос" е общият корен между "кохаю" и "докосвам" и така ми е много мила тази дума и ми е много на сърце, защото също се докоснах до много нови неща и нови хора."

Гошо Методиев: "За живота на българина думата, която избрах, е "инфлация". Избрах тази дума, защото нямаше ден в България в новините, в който да не се спомене тази дума, защото това е един голям проблем за българския човек, който не е сред най-платежоспособните хора в Европа и в света…Помислих за втора дума как се чувствам през тази 2023 година и избрах думата "зрител". Зрител, защото светът около нас постоянно се променя, взимат се решения, които ние не можем да променим, нямаме досег до света, който ние да можем да променим, да кажем нашето мнение и нещо да се промени от това…"

Андрей Йорданов: "Моята дума на годината е "ентусиазъм". Реших да е нещо по-лично, което отразява моята година, защото с ентусиазъм всичко се постига. Ентусиазъм е желанието да постигнеш нещо. "Ентусиазъм" има гръцки корен "ентеос", което означава "божествен" (Бел.ред. "вдъхновен от бог"). В самия смисъл думата означава, че нещо божествено е в теб, усещаш някакво чувство, желание божествено, възвишено, което ти помага да реализираш нещата и когато правиш нещата с ентусиазъм, те винаги се получават."

Проф. Андреана Ефтимова: "За думите на годината струва ми се, че големият победител ще бъде "сглобка" – така се очертава, такова усещане имам, витае в общественото пространство… Но аз не бих посочила тази дума, именно защото очаквам тя да стане победител… Но това, на което искам малко повече да акцентирам, то е свързано с разговора ни малко по-рано за образованието и за начина, по който се учи. Тъй като стана много модерно това словосъчетание "дигитална раница"… Тази дигитална раница си мислех, че мога  да я свържа с тежките чанти, с които се ходи на училище, по някакъв асоциативен принцип минах на тези тежки чанти и на възраженията на родителите, че са много тежки чантите на нашите деца и като че ли това е главният проблем в училището. По-малко се обръща внимание на това, че всъщност не тежките чанти са проблемът, а тежките проблеми в образованието и в грамотността."

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25