Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британският съюз на композиторите награди българката Добринка Табакова

Името на композиторката Добринка Табакова нашумя, когато първият ѝ авторски диск "Струнни пътеки" получи номинация за "Грами" и стана втори в класацията на британските специалисти. Музиката от албума звучи в известния филм на Жан Люк Годар "Сбогом на езика". 

Днес българката вече е позната в музикалните среди не само в Англия, но и по целия свят, музикалните ѝ творби звучат в редица страни. Произведението ѝ "Възхвала" беше изпълнено в катедралата "Сейн Пол" по случай златния юбилей на кралица Елизабет Втора, а кантата "Безсмъртният Шекспир" звуча за 400-годишнината на великия писател.  

Музиката ѝ, която "Уошингтън Таймс" определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски музикални фестивали.

Сега младата българска композиторка получи годишно отличие на Британския съюз на композиторите т.нар. "Айвърс Академи", на годишната си церемония връчи на изтъкнатата българска композиторка Добринка Табакова награда за произведението ѝ "Рояк фанфари", в категорията "Общност и Участие". Творбата е написана по поръчка от оркестъра Хале в Манчестър, за техния младeжки оркестър с главен диригент Деляна Лазарова. Връчената статуетка на Добринка Табакова, която от години живее и твори във Великобритания, изобразява Евтерпа, гръцката муза на лирическата поезия и музиката. 

Чуйте интервюто с Добринка Табакова.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50