Лесно е в големи градове с млади и работещи хора да се съберат пари за определена кауза. Как става това в едно българско село, където основно живеят стари хора и хора с малки пенсии.
Село Паталеница се намира на 15 км югозападно от град Пазарджик, на час и половина от София и 40 минути от град Пловдив. То е едно от най-големите села по северната страна на Родопския рид Къркария и в него живеят около 1000 жители.
Янка Веранева, секретар на читалище "Свети Пантелеймон - 1909" в село Паталеница, разказва в ефира на "Нашият ден" как жителите на селото успяха да съберат 7140 лв.
"Миналата година група млади мъже започнаха ремонт на църквата "Успение на Пресвета Богородица" в село Паталеница. Преди Коледа едно момиче Петя Санкева предложи да направим благотворителен базар, за да подпомогнем ремонта на църквата. Това бе първият благотворителен базар и тогава събрахме около 4600 лева", казва Янка Веранева.
Жителите на селото и тази година решават да дарят отново пари, но този път за ремонт на другата действащ храм в селото – църквата "Света Богородица".
Чуйте още в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg