Темите на деня, които коментира Надя Колева от габровската група за граждански контрол, са от решаващо значение за бъдещето на Габрово. Тя сподели в ефира на "Нашият ден" своите мисли и загрижеността си относно културната и обществена среда в града, проблемите с ТЕЦ-Габрово, предизвикващите въпроси около обществените поръчки и бъдещето на архитектурно-етнографския комплекс "Етъра".
В предаването Колева отбелязва, че през последните години Габрово не е претърпял съществени промени след изборите. Тя подчертава, че градът е специален и запазва своята уникален дух, но също така изразява загриженост за това, че градът не е толкова жив, колкото би искала, особено като млад човек. Статистиките, които тя споменава, показват, че след Видинско, Габровско е с най-застаряващо население.
Проблемът с качеството на въздуха в Габрово също се разглежда в интервюто. Колева разкрива, че в последните години е “проведена борба” с ТЕЦ-Габрово, с цел принудително да ги накара да намалят замърсяването на въздуха, но резултатите през последния зимен сезон са били под очакванията.
Относно обществените поръчки, тя споделя, че работата в този сектор остава главно в онлайн пространството, макар и да са били подадени сигнали до държавните институции. Колева пояснява, че при връщането на сигналите на местно ниво, резултатите са минимални. Тя се спря на случая с реставрацията на архитектурно-етнографския комплекс "Етъра", където според нея не беше извършена истинска реставрация, а по-скоро ремонт, което не съответства на очакванията на габровците, които са горди с този исторически обект.
Според нея пандемията все още оказа влияние върху туристическия поток в Габрово, като той все още не е достигнал нивата преди пандемията през 2019 г. Колева изразява надежда, че обществото в града се сплотява около важни каузи, включително и културната сцена на Габрово, като театърът и музеите, които са част от богатата културна история на града. Това дава надежда за бъдещето на този град, който се бори за запазване на своята уникалност и развитие.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg