Минималната работна заплата в България се увеличи с 19,6% от 1 януари 2024 година, достигайки стойност от 933 лв. Този ръст на минималната работна заплата е резултат от прилагането на законодателството и конкретно на Кодекса на труда. Според този закон минималната работна заплата за страната се определя като 50% от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.
Ръстът в минималната работна заплата е добра новина за работниците, тъй като тяхното финансово състояние ще се подобри. Те ще имат повече налични средства, които могат да изразходват за основни нужди, развлечения или спестявания. Също така, увеличаването на минималната работна заплата може да допринесе за снижаване на бедността в страната и за подобряване на животния стандарт на най-уязвимите работници.
Въпреки това, увеличението на минималната работна заплата има и някои отрицателни последици, особено за работодателите. Те сега ще трябва да поемат по-големи разходи за заплати на своите служители, което може да натовари финансовата им стабилност. Това може да доведе до увеличение на цените на стоките и услугите, предоставяни от тези работодатели, за да покрият новите разходи по заплатите.
Николай Устамитев, финансов консултант от финансовия портал "Моите пари", коментира в ефира на "Нашият ден" важността на правилното финансово планиране, особено при увеличаването на минималната работна заплата. Той подчертава, че тази промяна във възнаграждението на работниците води до промени в много други аспекти на икономиката и социалната сфера.
Така, например, работниците в предпенсионна възраст, които нямат достатъчен стаж, за да получават пълните пенсии, може да се окажат в по-трудно финансово положение, тъй като новата минимална работна заплата не винаги е достатъчна за осигуряване на нужните средства за пенсиониране. Това може да ги накара да търсят допълнителни източници на доход или да продължат да работят дълго след възрастта на пенсиониране.
Със сигурност увеличаването на минималната работна заплата има разнообразни последици върху българската икономика и общество. То има за цел да подобри финансовото състояние на работниците, но също така може да създаде предизвикателства за работодателите и да повлияе на други социални и икономически аспекти на живота на хората в страната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg