Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличение на минималната работна заплата – последствия и предимства

| обновено на 05.01.24 в 09:30
Снимка: Ани Петрова

Минималната работна заплата в България се увеличи с 19,6% от 1 януари 2024 година, достигайки стойност от 933 лв. Този ръст на минималната работна заплата е резултат от прилагането на законодателството и конкретно на Кодекса на труда. Според този закон минималната работна заплата за страната се определя като 50% от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

Ръстът в минималната работна заплата е добра новина за работниците, тъй като тяхното финансово състояние ще се подобри. Те ще имат повече налични средства, които могат да изразходват за основни нужди, развлечения или спестявания. Също така, увеличаването на минималната работна заплата може да допринесе за снижаване на бедността в страната и за подобряване на животния стандарт на най-уязвимите работници.

Въпреки това, увеличението на минималната работна заплата има и някои отрицателни последици, особено за работодателите. Те сега ще трябва да поемат по-големи разходи за заплати на своите служители, което може да натовари финансовата им стабилност. Това може да доведе до увеличение на цените на стоките и услугите, предоставяни от тези работодатели, за да покрият новите разходи по заплатите.

Николай Устамитев, финансов консултант от финансовия портал "Моите пари", коментира в ефира на "Нашият ден" важността на правилното финансово планиране, особено при увеличаването на минималната работна заплата. Той подчертава, че тази промяна във възнаграждението на работниците води до промени в много други аспекти на икономиката и социалната сфера.

Така, например, работниците в предпенсионна възраст, които нямат достатъчен стаж, за да получават пълните пенсии, може да се окажат в по-трудно финансово положение, тъй като новата минимална работна заплата не винаги е достатъчна за осигуряване на нужните средства за пенсиониране. Това може да ги накара да търсят допълнителни източници на доход или да продължат да работят дълго след възрастта на пенсиониране.

Със сигурност увеличаването на минималната работна заплата има разнообразни последици върху българската икономика и общество. То има за цел да подобри финансовото състояние на работниците, но също така може да създаде предизвикателства за работодателите и да повлияе на други социални и икономически аспекти на живота на хората в страната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виолета Иванова и водещият - Божидар Александров.

Пет континента с мотор: историята на една дама

В последния епизод на рубриката "Разговорът" гост беше Виолета Иванова – смела българка, обиколила света на мотор. Тя разказва за смелостта и дръзкото съзнание, които я водят през хилядите километри по джунгли и океани, разказвайки за хората, които среща по пътя. За Виолета моторът не е просто превозно средство, а начин да реализира мечтите си . "Моят..

обновено на 10.05.24 в 13:01

Младежка психика и социални мрежи - как да излезем от дигиталния лабиринт?

В последното издание на рубриката "Темата на деня" в предаването "Нашият ден" беше разгледана значимата тема за влиянието на социалните мрежи върху психиката на младите хора. В рамките на дискусията участниците обсъдиха как социалните мрежи могат да създадат зависимост, да намалят концентрацията и да отдалечат младите хора от реалния свят. Юлия Петкова..

обновено на 10.05.24 в 11:30
Даниел Върбанов

Актьорът Даниел Върбанов: Утре е подарък!

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" отделяме специално внимание на един млад актьор -  Даниел Върбанов , който днес празнува своя рожден ден, Той  споделя своите мисли и чувства в рубриката "Темите на дена" в един от най-емоционалните дни за него. Даниел споделя, че празнува с най-близките си хора. В момента той учи магистратура по актьорско..

обновено на 10.05.24 в 10:26
Адв. Елиза Николова

Задължителната съдебна медиация влиза в сила от 1 юли

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация , съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор?..

публикувано на 10.05.24 в 09:21

Възможност за обмен в САЩ за треньори на хора с интелектуални затруднения

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" представяме една възможност за приобщаване на хора с интелектуални затруднения чрез спорт.  Международната организация за културен и спорт за социална промяна и образователен обмен PH International, с подкрепата на Бюрото за образование и култура, Отдел "Спортна дипломация", на Държавния..

обновено на 10.05.24 в 09:16