На 5 януари 2024 г. в град Калофер се провеждат редица събития и празнични изяви по повод годишнината от рождението на великия български поет и революционер Христо Ботев. Програмата на събитията включвапоетичен рецитал на деца от детска градина "Радост", спектакъл, организиран от Сдружение "Калиферови хайдути" и ученици от СУ "Христо Ботев", поклонение пред паметната плоча на поета и революционер, както и празнични илюминации.
Събитията започнаха в Националния музей "Христо Ботев" в 11:00 часа, където децата от детска градина "Радост" изнесоха поетичен рецитал, представяйки стихове на Христо Ботев. В 17:00 часа в музея се състоя спектакълът "Възпламенена жарава", представен от ученици от СУ "Христо Ботев" и организиран от Сдружение "Калиферови хайдути".
Следващото събитие, което включва всички участници е поклонението пред паметната плоча на Христо Ботев на неговото родно място. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник.
Кулминацията на празниците обаче е на 6-и януари, когато от 11:30 часа започва митинг-поклонение пред мемориала на Христо Ботев. Кметът на Калофер, Драгомир Боев, ще изкаже своите думи за поета и революционера, споделяйки значението на този голям български герой. Веднага след това ще бъде поднесена гирлянд на славата пред мемориала на Христо Ботев, символизираща дълбоката почит и признание към този велик човек и творец.
В статията споделяме моменти от разговора в предаването "Нашият ден" с учениците и учители от училище "Христо Ботев" в Калофер. В училището, където името на поета е свързано с богатата българска история и култура, децата отбелязват годишнината с голяма страст и преданост.
Магдалена от седми клас споделя, че за нея Христо Ботев е символ на дързостта на мечтите и идеалите. Александър Атанасов, който играе ролята на Христо Ботев в пиесата, го описва като велик поет и революционер. Наталия Монева от пети клас също споделя своите впечатления като участник в събитието.
Учителката Димитрина Филипова изразява желанието си да вдъхновява учениците да обичат изкуството и да станат хора, които се вълнуват от него. Тази година те се опитват да погледнат на личността на Христо Ботев от различен ъгъл.
Председателят на читалището в Калофер, Наньо Чопанов, също споделя своите размисли за важността на културната институция и нейната роля в обогатяванетона културния и духовен живот на общността. Той подчертава, че читалището запазва духа на възрожденците и помага в пренасянето на тяхната наследство към съвременните поколения. За съжаление, той разкрива и факта, че читалището е затворено от няколко години и не функционира като сграда, което е един от основните проблеми, пред които се изправя градът.
В заключение, директорът на музея в Калофер, Ася Николова, споделя важното послание към слушателите и читателите - да уважаваме своята история не само по време на празниците, когато почитаме героите си, а през цялото време. Тя призовава хората да се поучат от действията си и да се стремят да бъдат не просто българи, но и по-добри човеци.
Чуйте разговора в зувковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg