На днешния 8 януари светът отбелязва рождения ден на изключителната българска народна певица Валя Младенова Балканска. Тя е родена през 1942 година в село Арда, България, в семейство с българо-мохамедански корени.
Валя Балканска става известна не само в България, но и по целия свят със своето изключително изпълнение на народната песен "Излел е Делю хайдутин". Записът става нейния символ и дори е включен във Златната плоча на американските космически апарати "Вояджър 1" и "Вояджър 2". Този жест на признание към музиката и култура на България превръща Валя Балканска гордост не само за страната, но и за целия свят.
Кариерата на Валя Балканска започва през 1960 година, когато става солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Родопи" в Смолян. Тя продължава да пеe и да съчетава изкуството си с българската култура през годините, а през 2002 г. е удостоена с орден "Стара планина" за своите изключителни постижения в областта на певческото изкуство.
През 2003 година Валя Балканска е удостоена с наградата "Нестинарка" на Международния фолклорен фестивал в Бургас, което потвърждава нейната важност и принос към запазването на българската фолклорна традиция.
Също така певицата е номинирана за държавната награда "Св. Паисий Хилендарски" през 2005 година, което отразява нейната голяма роля в културния живот на България. През декември 2005 година народната певица получава своята звездна плоча в българската Алея на славата, което я утвърждава като икона на българската музикална сцена.
Чуйте в звуковия файл думи и изпълнения на малко известни народни песни от 1994 г., изпълнени пред микрофона на Румен Стоичиков, съхранени в Златния фонд на БНР.
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg