Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Снимка: pixabay

Избрахме отново познатия наслов, с който изпратихме 2023 година от седмичната поредица "За здравето". На нас, българите, вероятно ни трябва още малко оптимизъм, вяра в собствените сили и доверие към различните съсловия. Лекарското е изключително важно за всички нас. И затова продължихме следпразнично медицинското издание в същия дух на уважение и признателност към българските медици.

Проф. д-р Донка Байкова
Традиционно говорим в тези дни на годината за умерено хранене, диети, отслабване. Тоест "влизане във форма", което е трудно индивидуално усилие. Затова се обърнахме за помощ към проф. Донка Байкова. 

Опитният диетолог ни отправи редица съвети: за плавен преход от преяждане към умереност, каза ни какво да консумираме, как да съчетаваме храни и напитки. Физическата активност и по-честото хранене с плодове и зеленчуци също благоприятства по-бързото ни навлизане във форма и в добра кондиция.


В брой първи за 2024 г. екипът "За здравето" продължи "нишката" от последната ни среща за 2023 г. "Посланици на доброто в здравеопазването", като припомни делата на д-р Даниел Димитров, фелдшера Радко Радев и ученика Стоян Ганчев. Добавихме и новини: успешното акуширане на бебе в линейка в Плевенско, първата рожба на майка с трансплантиран черен дроб, първите трансплантации за Новата година…

Богдан Кирилов
В диалога ни се включи и магистър-фармацевт Богдан Кирилов. Въпросите към него бяха коренно противоположни: на първия от тях с чувство за хумор стигнахме до извода, че няма вълшебно лекарство против преяждане и препиване. 

Докато втората тема бе повече от сериозна: фалшивите и подвеждащи реклами на лекарства и медицински процедури. При това с все по-зачестилото използване на известни лица и авторитети от системата на здравеопазването. Опасна тенденция, срещу която ще бъдем безкомпромисни и в бъдеще.


проф. Йорданка Узунова
С елемент на изненада навръх Йордановден "влязохме" в дома на проф. Йорданка Узунова, за да честитим имения ден на известния уролог.


Акад. Владимир Овчаров
Към акад. Владимир Овчаров отправихме предизвикателството да ни каже рецепта за дълголетие. Аналитично и мъдро бяхме посъветвани да бъдем разумни и умерени, да избягваме самотата, да общуваме и тренираме мозъка си, да спортуваме или поне да се движим сред природата.
Следващата събота ще говорим за сезонни вируси и бактерии, както и за зимните алергии. Гост ще ни бъде акад. Богдан Петрунов – познат на всички от периода на голямата битка с "Ковид 19".
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15
Гл.ас. д-р Богдан Дичев

Ганьограф, или кой е "класическият българин"

"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..

публикувано на 07.04.25 в 14:10
Росен Люцканов

Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения

Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..

публикувано на 07.04.25 в 11:10
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15