В началото на годината и по повод годишнината от първото излъчване на водещи радиопредавания на БНР в ефира на "Нашият ден" разговоряхме с колеги от първите години на предаването "Добър ден" – за това дали времето извика високите журналистически стандарти от онези години, или хората, които ги защитаваха тогава.
В ефира на "Нашият ден" Паулияна Новакова, един от основателите и дългогодишен водещ на предаването "Добър ден", предаването-легенда в програма "Христо Ботев", сподели, че това, което направи тяхното предаване силно и вдъхновяващо, e било екипността. Още от самото начало те се самосъздават екип, зад всяка тема има много мислене, и то колективно. Залагат на чист, ясен език, без шаблони и директен подход към събитията и темите, които представят на своята аудитория.
Еди Емирян, един от пионерите на българската радиожурналистика и създател на програма "Хоризонт", изрази своето мнение в предаването "Нашият ден". Той сподели, че му липсва ентусиазмът на хората, с които работеше в тези ранни години. Екипността и въодушевлението, с които се извършваше работата в радиото, не са на същото ниво днес. Според него журналистиката е по-малко в програмата в настоящия момент, което е недостатък.
Людмил Кърджилов, също водещ от предаването "Добър ден" и понастоящем работещ в Дарик Радио, разказа за началата на кариерата си преди 1988 г. и как конкурсът, проведен от предаването "Добър ден", го въвежда в радиожурналистиката. Той сподели, че предаването е било бяла лястовица в българския радиоефир и има уникален подход към радиожурналистиката. Хората, с които работи, му показват основите на радиозанаята и създават неща, които по онова време не се правеха в останалите медии.
Тези интервюта ни дават възможност да се вгледаме в историята на радиожурналистиката в България и да сравним ентусиазма и стандартите от миналото с тези на нашия собствен временен контекст. Екипността и ангажираността към професията са ценности, които можем да научим и приложим и днес, за да подобрим качеството на медийната информация и журналистическата практика.
Чуйте разговора в звуковия файл.
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg