Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Славейков: Да, има литературни тролове!

| обновено на 12.01.24 в 10:33
Йордан Славейков
Снимка: БНР

Социалните медии са преобразили начина, по който общество комуникира и споделя информация. Те носят много положителни аспекти, като свобода на изразяване и лесен достъп до знание и култура. Въпреки това, те също така представляват и известни рискове, като литературните тролове.

Литературните тролове са хора, които използват социалните медии за да нападат и критикуват автори, издатели и други литературни фигури, често с агресивен и неприятен тон. Въпреки че този феномен не е нов и е съществувал и преди ерата на интернет, социалните медии предоставят платформа за по-широко разпространение на тези атаки и тормоз. За да разберем повече за този проблем се обръщаме към Йордан Славейков, актьор, режисьор, писател и педагог, за неговите впечатления и мнения.

В ефира на "Нашият ден" Славейков изразява загрижеността си относно литературните тролове и тяхното влияние в социалните медии. Той подчертава, че анонимността, предоставена от платформи като Facebook, позволява на хората да създават фалшиви самоличности и да се изразяват с невярно съдържание, което може да наруши репутацията на автори и творци. Този анонимен стил на нападки може да доведе до усещане за безнаказаност и непогрешимост, което допринася за повече агресивност и злоба в онлайн обществото.

Троловете, според Славейков, са често хора, които се чувстват фрустрирани, тъжни, самотни и нещастни в собствения си живот и търсят излизане от тези чувства чрез агресивните им коментари и нападки. Те обаче рядко са доволни и постоянно търсят нови жертви, като се опитват да поучат и дори да унижат. Това вреди на конструктивния диалог и на свободата на изразяване, която социалните медии трябва да поддържат.

Славейков подчертава необходимостта от по-строги рестрикции и по-голяма отговорност на платформите за социални медии в борбата срещу литературните тролове. Той също така призовава за по-голяма осведоменост и образование на потребителите, за да се противодейства на това приссътвие.

Накрая, Йордан Славейков споделя своите лични методи за справяне с този вид негативност в социалните медии. Той се стреми да ограничи времето, което прекарва онлайн и да се фокусира върху позитивните си интереси и дейности. Това е начинът му да поддържа психическото си здраве и да избягва влиянието на литературните тролове.

В заключение, литературните тролове съществуват и влияят върху социалните медии, но важно е да се борим срещу тях и да създадем по-позитивна и конструктивна онлайн общност. Образование, осведоменост и отговорност са ключови инструменти в тази борба, както и забраната на анонимни или непотвърдени профили, които могат да предоставят убежище на троловете.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53