В съвременния свят най-често се обръщаме към науката и технологиите за решаването на разнообразни проблеми – от климатичните изменения до хуманитарните кризи, след което призоваваме етиката да посочи, ако не и да реши проблемите, отворени от навлизането на новите технологии.
Настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – всички те са част от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни етични въпроси.
В света на неустойчиво внимание, пост-истина и триминутната концентрация, по етически проблеми често се говори аd hoc и с известно пренебрежение към етическите съображения.
А етиката е наука като всяка друга. Прави се от експерти, хора учени, които се занимават професионално с това и които рядко присъстват в обществения дебат, дори когато той се води тъкмо в тяхната сфера на компетентност.
Затова програма "Христо Ботев" на общественото радио кани учените от секция "Етически изследвания" на ИФС–БАН в "Часът на етиката" – радиопоредица в рамките на предаването "Време за наука", в която българските учени етици активно ще се включат в социалния дебат по актуални въпроси от дневния ред на българското общество, като изкуствения интелект, екологичните предизвикателства, енергийния преход, управлението на отпадъци, кръговата икономика, генното модифициране, развитието на технологиите, насилието и войната, асистираната репродукция, евтаназията, правата на хората с увреждания и много други.
За съвместното начинание разказва проф. дфн Стоян Ставру, завеждащ секция "Етически изследвания".
Проф. Стоян Ставру е завеждащ секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН, доктор по право, магистър по Социална и юридическа психология, доктор по философия, доктор на философските науки от 2021 г. Основните му изследователски интереси са в областта на биоетика и биоправото.
Проф. Ставру преподава медицинско и биоправо в Софийския университет. Автор е на научни студии, статии и книги, основател и главен редактор на професионалния сайт "Предизвикай правото!", съосновател и гл. редактор на експертната правна система "Лексебра", както и на поредицата Vox Nihili от подкастите на Рацио.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg