В съвременния свят най-често се обръщаме към науката и технологиите за решаването на разнообразни проблеми – от климатичните изменения до хуманитарните кризи, след което призоваваме етиката да посочи, ако не и да реши проблемите, отворени от навлизането на новите технологии.
Настъплението на изкуствения интелект, новите геномни техники, трансхуманизма, "юберизацията" на труда – всички те са част от "съвременния пакет решения", които колкото улесняват живота, толкова и отварят важни етични въпроси.
В света на неустойчиво внимание, пост-истина и триминутната концентрация, по етически проблеми често се говори аd hoc и с известно пренебрежение към етическите съображения.
А етиката е наука като всяка друга. Прави се от експерти, хора учени, които се занимават професионално с това и които рядко присъстват в обществения дебат, дори когато той се води тъкмо в тяхната сфера на компетентност.
Затова програма "Христо Ботев" на общественото радио кани учените от секция "Етически изследвания" на ИФС–БАН в "Часът на етиката" – радиопоредица в рамките на предаването "Време за наука", в която българските учени етици активно ще се включат в социалния дебат по актуални въпроси от дневния ред на българското общество, като изкуствения интелект, екологичните предизвикателства, енергийния преход, управлението на отпадъци, кръговата икономика, генното модифициране, развитието на технологиите, насилието и войната, асистираната репродукция, евтаназията, правата на хората с увреждания и много други.
За съвместното начинание разказва проф. дфн Стоян Ставру, завеждащ секция "Етически изследвания".
Проф. Стоян Ставру е завеждащ секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН, доктор по право, магистър по Социална и юридическа психология, доктор по философия, доктор на философските науки от 2021 г. Основните му изследователски интереси са в областта на биоетика и биоправото.
Проф. Ставру преподава медицинско и биоправо в Софийския университет. Автор е на научни студии, статии и книги, основател и главен редактор на професионалния сайт "Предизвикай правото!", съосновател и гл. редактор на експертната правна система "Лексебра", както и на поредицата Vox Nihili от подкастите на Рацио.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg