Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласуваме за думите на годината с "Как се пише?"

| обновено на 15.01.24 в 09:54
Снимка: facebook/kaksepishe

За трета поредна година кампанията "Думи на годината" на фейсбук страницата "Как се пише" ни предоставя възможността да проследим какво събуди обществото през миналата година и какви са най-актуалните теми и ключови думи, обхващащи динамиката на обществения живот в България. Организаторите на кампанията Павлина Върбанова и Доротея Николова споделиха списък с десетте думи и изрази, които бяха избрани за "Думи на годината" за 2023 година.

Списъкът с думите, които са селектирани за настоящото гласуване, е следният: букър, война, времеубежище, евроатлантик, изкуствен интелект, ротация, сглобка, Шенген и PISA. Всички тези думи и изрази носят със себе си значимост и отразяват важни аспекти на обществения живот в страната.

По техни думи думата "война" отново се явява като ключова дума през 2023 година. Това ясно показва, че обществено-политическите събития и конфликтите продължават да вълнуват гражданите с голяма сила. Включването на думи като "евроатлантик", "сглобка" и "ротация" подчертава важността на формата на управление на България и на ключови събития, като демонтажа на Паметника на Съветската армия.

Разказаха още в предаването, че за да определят тези думи, организаторите на кампанията са разгледали 200 предложения от участниците в първия етап на инициативата. Важно е да се отбележи, че множество от предложените думи се повтарят, и това е било взето предвид при съставянето на списъка с 30-те най-често предлагани думи и изрази. От този списък журито е избрало 10-те думи, които вече могат да бъдат видени в анкетата на страницата "Как се пише?".

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12