В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира на предаването "Нашият ден" той представя една оптимистична картина, базирана на собствения му опит с учениците, които показват интерес към книгите и живо любопитство към света.
Черепов отбелязва, че може би именно поради средата, в която работи, му се струва, че младежите днес четат активно. Той работи в гимназия с будни ученици, чийто брой надхвърля хиляда, и в тази общност забелязва будно и активно отношение към съвременния свят. Черепов споделя, че нерядко дискутира с по-песимистично настроени свои колеги и ги убеждава, че дори преди 20-30 години, процентът на четящите младежи не е бил много по-различен.
Учителят изразява мнението, че макар социалните мрежи често да са обект на критика, те всъщност играят роля в ориентирането на младите хора и дори ги насочват към други източници на информация.
"Може би, защото те израстват с тези социални мрежи, които заклеймяваме, но те ги и ориентират да посягат и към аналоговите начини да се информират и да развиват себе си."
За Деня на будителите, Черепов е оставил в училище колекция от 100 книги, подготвени още от предходната учебна година, а в рамките на един ден почти 20% от тях са били взети от учениците. Този пример е показателен за наличието на жива читателска култура сред младежите в училището.
Черепов е вдъхновен от своите ученици, които често го впечатляват със своя начин на мислене, способността си да търсят аналогии между миналото и настоящето, и стремежа им към разбиране на света. Според него днешните млади хора са модерни, но в същото време се връщат към миналото, анализирайки го.
С радост Черепов отбелязва, че през последните години български автори все повече навлизат в училищната програма, като част от профилираната подготовка в 11 и 12 клас. Така например, разказът "Къртица" на Здравка Евтимова предизвиква разгорещени дискусии сред учениците, като пример за съвременна българска литература, която ги провокира към размисъл и дебат.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg