Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

Могат ли социалните мрежи да бъдат мост към литературата?

| обновено на 01.11.24 в 12:16
Снимка: Pixabay

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира на предаването "Нашият ден" той представя една оптимистична картина, базирана на собствения му опит с учениците, които показват интерес към книгите и живо любопитство към света.

Черепов отбелязва, че може би именно поради средата, в която работи, му се струва, че младежите днес четат активно. Той работи в гимназия с будни ученици, чийто брой надхвърля хиляда, и в тази общност забелязва будно и активно отношение към съвременния свят. Черепов споделя, че нерядко дискутира с по-песимистично настроени свои колеги и ги убеждава, че дори преди 20-30 години, процентът на четящите младежи не е бил много по-различен.

Учителят изразява мнението, че макар социалните мрежи често да са обект на критика, те всъщност играят роля в ориентирането на младите хора и дори ги насочват към други източници на информация.

"Може би, защото те израстват с тези социални мрежи, които заклеймяваме, но те ги и ориентират да посягат и към аналоговите начини да се информират и да развиват себе си."

За Деня на будителите, Черепов е оставил в училище колекция от 100 книги, подготвени още от предходната учебна година, а в рамките на един ден почти 20% от тях са били взети от учениците. Този пример е показателен за наличието на жива читателска култура сред младежите в училището.

Черепов е вдъхновен от своите ученици, които често го впечатляват със своя начин на мислене, способността си да търсят аналогии между миналото и настоящето, и стремежа им към разбиране на света. Според него днешните млади хора са модерни, но в същото време се връщат към миналото, анализирайки го.

С радост Черепов отбелязва, че през последните години български автори все повече навлизат в училищната програма, като част от профилираната подготовка в 11 и 12 клас. Така например, разказът "Къртица" на Здравка Евтимова предизвиква разгорещени дискусии сред учениците, като пример за съвременна българска литература, която ги провокира към размисъл и дебат.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изабел Сокол-Оксман

От Орегон до Пловдив, или как се съчетава джаз, рагтайм и български фолклор

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..

обновено на 01.11.24 в 13:51
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23