Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кафяви контейнери за биоотпадъци" – важни са, но защо?!

| обновено на 15.01.24 в 12:22
Снимка: zazemiata.org

Рубриката "Времето на редактора" този път представи инициативата "кафяви контейнери за биоотпадъци" на Сдружение "За Земята". 

София притежава завод за компостиране с технически потенциал да покрие нуждите на общината. Другите общини могат да се възползват от различни програми за финансиране.

Представителят на "Екип отпадъци" на Сдружението, Данита Заричинова, разказва  за кампанията в интервю за "Нашият ден". 

Идеятата е възможно най-голям процент от биоотпадъка, произвеждан в домакинството, да бъде рециклиран и върнат обратно в природата под формата на компост.

За целта всяка една община още тази година би трябвало да предприеме необходимите мерки, за да отговаря на изискванията на Европейския съюз.

Като добър пример Данита Заричинова посочва Габрово, където такава информационна кампания е проведена сред гражданското общество и "кафяв контейнер" има вече няколко години.

Представителката на  Сдружение "За Земята" акцентира върху част от предизвикателствата, свързани с разделното изхвърляне и рециклиране на боклук у нас. По нейните думи липсата на достатъчно цветни контейнери, промяната на технологиите за рециклиране, заблудата от страна на индустрията са някои от проблемите, които трябва да бъдат решени.

Като решения на изброените пролеми Заричинова препоръчва общините да сключват по-ясни и изискващи договори с фирмите, отговарящи за поставянето на цветни контейнери. Също така е необходима правилна политика за намаляване на общинския отпадък в дългосрочен план.

Ключ към съвестното изхвърляне на отпадъци от страна на всеки гражданин е добрата информираност, което максимално улеснява процеса.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43