Психоанализата, като сложна област на психологията и психотерапията, често се изглежда като мистериозен свят, достъпен само за специалисти и тези, които са готови да прекарат години в учене и изследване на темата. Въпреки това, наскоро публикуваният визуален пътеводител "Въведение в психоанализата" от Айвън Уорд и Оскар Зарате се опитва да разбере този вълнуващ свят на анализа и размислите зад него, и да го представи на по-широка аудитория.
Тази книга, която е втората от поредицата, наречена "Визуални пътеводители", представлява комбинация между текст и образи в компактно и удобно за четене тяло. Тя е разработена с цел да бъде достъпна за всеки, независимо от степента на знания, която има в областта на психоанализата.
В разговор с преводача на книгата Владимир Полеганов, в ефира на "Нашият ден", разбираме по-добре как този визуален пътеводител ни отвежда в света на психоанализата.
В предаването Владимир Полеганов споделя, че книгата не е прекалено обемна и се чете лесно и приятно. Този факт сам по себе си я прави достъпна за широка аудитория. Но какво точно можем да очакваме да научим от нея? Визуалният пътеводител покрива цялата история на психоанализата, започвайки от самото му начало и стигайки до почти наши дни. Това включва всички трансформации, спорове, и влияния на психоанализата в други области на знанието и културата.
По думите на Полеганов един от предизвикателствата пред преводача на тази книга е липсата на утвърден речник в областта на психоанализата. Този факт затруднява превода на някои изрази и понятия, които не са стандартизирани или имат няколко варианта на превод. Освен това, обемът на информацията е огромен, и преводачът трябва да бъде внимателен да запази яснотата и краткостта на оригинала, без да се налага да поставя множество бележки под линия, които биха разваляли визуалната устойчивост на книгата.
Въпреки тези предизвикателства "Въведение в психоанализата" се явява важен ресурс за всички, които се интересуват от психоанализата и нейното влияние върху съвременната психология и култура. Този визуален пътеводител предоставя уникален шанс за читателите да разберат основите на психоанализата и да се запознаят с нейната вълнуваща история.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg