Психоанализата, като сложна област на психологията и психотерапията, често се изглежда като мистериозен свят, достъпен само за специалисти и тези, които са готови да прекарат години в учене и изследване на темата. Въпреки това, наскоро публикуваният визуален пътеводител "Въведение в психоанализата" от Айвън Уорд и Оскар Зарате се опитва да разбере този вълнуващ свят на анализа и размислите зад него, и да го представи на по-широка аудитория.
Тази книга, която е втората от поредицата, наречена "Визуални пътеводители", представлява комбинация между текст и образи в компактно и удобно за четене тяло. Тя е разработена с цел да бъде достъпна за всеки, независимо от степента на знания, която има в областта на психоанализата.
В разговор с преводача на книгата Владимир Полеганов, в ефира на "Нашият ден", разбираме по-добре как този визуален пътеводител ни отвежда в света на психоанализата.
В предаването Владимир Полеганов споделя, че книгата не е прекалено обемна и се чете лесно и приятно. Този факт сам по себе си я прави достъпна за широка аудитория. Но какво точно можем да очакваме да научим от нея? Визуалният пътеводител покрива цялата история на психоанализата, започвайки от самото му начало и стигайки до почти наши дни. Това включва всички трансформации, спорове, и влияния на психоанализата в други области на знанието и културата.
По думите на Полеганов един от предизвикателствата пред преводача на тази книга е липсата на утвърден речник в областта на психоанализата. Този факт затруднява превода на някои изрази и понятия, които не са стандартизирани или имат няколко варианта на превод. Освен това, обемът на информацията е огромен, и преводачът трябва да бъде внимателен да запази яснотата и краткостта на оригинала, без да се налага да поставя множество бележки под линия, които биха разваляли визуалната устойчивост на книгата.
Въпреки тези предизвикателства "Въведение в психоанализата" се явява важен ресурс за всички, които се интересуват от психоанализата и нейното влияние върху съвременната психология и култура. Този визуален пътеводител предоставя уникален шанс за читателите да разберат основите на психоанализата и да се запознаят с нейната вълнуваща история.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg