Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади лидери променят българските села. Историята на Златитрап

| обновено на 19.01.24 в 11:21
Илюстративна снимка
Снимка: БТА

"Последната ми обиколка в селските райони на България ме впечатли с нещо, което изглежда наистина обещаващо – наличието на млади хора, които не само се кандидатираха на последните местни избори, но и спечелиха вота на своите съселяни. Те са млади, образовани и мотивирани, с ясна цел – да допринесат за подобряването на своето място на живеене", разказва в поредното издание на рубриката "Епизоди от живота" редакторът Валери Леков.

Село Златитрап, разположено в Пловдивска област, на около 10 километра югозападно от град Пловдив, е едно от местата, където тази промяна става реалност. Селото се отличава с уникална географска локация с железопътната гара "Тодор Каблешков", по която минава важната линия София-Пловдив.

Една от младите лица, които стоят зад обновяването на селото, е Светослава Томова, родом от Златитрап. В момента тя е кмет на населеното място. В интервюто за "Нашият ден" тя споделя своите мисли и визия за бъдещето на селото и младите хора, които го населяват. "Малките населени места са много ценни бисери за нашата държава", казва Светослава. Според нея именно те са най-големите "стожери и пазители на всичко българско и родно".

Въпреки че постоянното население на селото варира от 1200 до 1300 души, реално физически живеещите там, без постоянен адрес, са над 2000, а може би дори 2500. Златитрап се разраства и развива и този факт много радва Светослава като негов кмет. "Селото е едно семейство", споделя Томова. "И ако не общуваме помежду си, нещата няма как да се случат."

Тя представи и собствения си път и мотивация към обществения ангажимент. Светослава Томова е на 30 години, омъжена и с едно дете. Родена е и е завършила четвърти клас в Златитрап, след което продължава образованието си в Пловдив. Специализира е право в Пловдивския университет и работи като юрист-консулт в продължение на шест години. На последните местни избори се кандидатира за кмет на село Златитрап и печели пълното доверие на съселяните си. "Кметовете са хората, които са най-близо до населението, те са лицето на населеното място",  подчертава Томова.

В края на разговора Томова призовава младите да бъдат активни и да се борят за промяна в селските райони. "Селото няма нищо общо с града",  обяснява тя. "Тук е много по-спокойно и уютно и много по-лесно се създава общност. Нещата не са толкова забързани като в големите градове. Общността е много важна, а тук я има."

Светослава Томова е само един от примерите за млади лидери, които се издигат в местни общности по цялата страна. Тя и нейните колеги не само предоставят нови идеи и енергия, но и се грижат за запазването на традициите и културното наследство на селата.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52