Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш въпреки

Преди 10 години на 14 януари 2014 г. се появи сайтът "Въпреки". Вече 10 години там можем да прочетем за почти всяко събитие в областта на киното, театъра, музиката, операта и балета, литературата, визуалните изкуства, обзори, критически отзиви, срещи със знакови личности, с интересни творци, които са и граждански ангажирани. 

Във време, когато културните събития се множат, да се проследи и подбере стойностното, да се заснеме, да се напише текст и публикува е почти непосилно за двамата души, но не и за ентусиастите Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Те не се плашат от работата, а напротив. 

През тези години можеха да бъдат видени на буквално всяко важно културно събитие, при това не само в София, а и извън столицата – Стефан Джамбазов с неизменния фотоапарат, а Зелма Алмалех със записвачката. Резултатът е над 2000 материала! Това, което те правят е наистина въпреки – преодоляват често безнадеждните условия у нас, както и общественото безразличие към стойностната култура за сметка на забавленията. Тъй като автори се намират все по-трудно, често те сами пишат текстовете, но не спират да търсят и привличат нови и млади автори, за които сайтът е поле и възможност за творческо израстване.

"Въпреки" от самото си начало е място, което свързва хората. За тези 10 години той освен "преодоляване" е и възможност за "противопоставяне на бездуховността" и "липсата на култура в обществото". Сайтът се превърна в престижна територия за културен диалог. Той вече трайно заема важно място в българската журналистика в областта на културата и показва, че упоритата работа и следването на високи цели дава резултати. Зелма Алмалех продължи заедно с фотографа Стефан Марков този самоотвержен труд и след като си отиде Стефан Джамбазов, за когото тя написа: "Продължаваме. Стефан е винаги тук и винаги ще е с нас."

Чуйте Зелма Алмалех.


Снимка – въпреки.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10