Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите на БАИТ за 2023 година: Най-много номинации в категорията "Младежка награда"

| обновено на 22.01.24 в 12:11
Снимка: bait-awards.bg

Вече са обявени номинираните проекти и участници в различните категории на Наградите на БАИТ за 2023 година. В конкурса бяха представени 72 проекта, които се състезаваха в седем различни категории. Това събитие се очаква с нетърпение в индустрията, тъй като отличава иновативни постижения и изключителни таланти в сферата на информационните технологии.

Връчването на наградите на БАИТ ще се проведе на 27 февруари, когато ще бъдат обявени и победителите в различните категории.

Отличителното за настоящото издание на конкурса е специалното участие на две изключителни личности – Христо Борисов, главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk, и българският учен и писател Георги Бърдаров. Те ще представят визионерския си поглед в диалог между технологичната и хуманитарната сфери, което обещава вдъхновяващ разговор по време на откриването.

На церемонията ще бъде обсъдена ролята на технологиите в променящия се бизнес и начин на живот, както и възможното бъдеще пред нас, включително ролята на изкуствения интелект. Христо Борисов и Георги Бърдаров също така ще връчат и Наградата за специален принос на отличения в този конкурс, като ще подчертаят техния значителен принос за областта на информационните технологии.

За повече информация относно Наградите на БАИТ и технологичната индустрия, разговаряхме с изпълнителния директор на БАИТ, Весела Калъчева, която сподели в ефира на "Нашият ден", че конкурсът през тази година е привлякъл най-голям брой кандидатури в категорията "Младежка награда".  По нейните думи тя се отличава с това, че учениците и студентите представят не само теоретични разработки, а и реални, действащи модели. Това подчертава високата степен на ангажираност и креативност на младите таланти в информационните технологии.

Сред номинираните проекти се открояват истории за иновационни софтуерни продукти и решения, като един от учениците е създал дигитална платформа за незрящи хора, предоставяща им улеснения при работата с компютър и изкуствен интелект. Другият номиниран проект, представен от екип от студенти от Техническия университет, включва семейство от кошери, които събират информация и я предават на компютър чрез различни датчици, обработвайки я, така че пчеларите могат да следят състоянието на своите пчели и производството на мед.

Събитието не само признава иновациите, но и предоставя ценни възможности за обучение и развитие на участниците. Победителите ще бъдат наградени с обучителна програма за Agile Project Management, която им помага да развият своите умения в управлението на проекти.

Чуйте още от разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00