Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"МузеяТ" или как се превръщат спомени в причудливи животни

| обновено на 23.01.24 в 08:23

Арт галерията "Сердика" в столицата се превърна във впечатляваща сцена на изкуството, благодарение на изложбата "МузеяТ", организирана от художничката Альона Петришка. Експозицията представя по уникален начин човешките спомени, превърнати в животни. 

Изложбата е открита на 16 януари и ще продължи до 10 февруари. Тя предоставя възможността да се потопят в света на художническата визия на Альона Петришка, която съчетава иновативни техники и материали, за да създаде човешките спомени с животински форми и сътвори оригинални творби.

Альона Петришка споделя в интервю за предаването Terra Култура, че идеята за изложбата е била спонтанна.

"Това е музей от човешки спомени, преобразени в животни. Вълнувам се от дивата природа и се получи някаква еклектика между човешкото и животинското. За мен това беше огромна терапия, тъй като дълги години се занимавам с по-друг вид картини. Имах нужда малко да си почина и да направя нещо ново", разказва авторката.

За реализацията на този амбициозен проект художничката получава помощта на приятели, познати и случайни хора, които събират разнообразни предмети, съдържащи лични интимни спомени. Те включват всякакви неща - от любовни писма и гривни до фотографии и сувенири. След като се сдобива с тези съкровища, Альона Петришка ги превръща в удивителни животински създания.

"Има много интимни запазени човешки спомени, каквито всеки един от нас има и няма как да изхвърли и ги прибира дълбоко в чекмеджето. След како се сдобих с тях малко се шокирах, чудейки се какво ще правя всичко това, как ще ги превърна в изложба. Галеристката ми даде пълна свобода да правя каквото си искам, реших да направя музей на тези хора, защото това са скрити неща, които не можем да изхвърлим. Пазим с години любовните си писма, докато не дойде друг да ги изчисти след нас", споделя в разговора тя.

Альона Петришка се надява, че след завършването на изложбата тези невероятни съкровища ще намерят нови собственици, които ще ценят стойността и значението им.

"Надявам се музеят да си намери нови собственици. Интересно е да видим дали хората ще си познаят съкровищата. Искам да видя дали ще си намерят спомена вътре в тези същества", казва още тя.

Спомените са неща, които не можем да изхвърлим, а  "МузеяТ" на Альона Петришка успя да ги превърне в изкуство, на което всеки може да се наслади.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Альона Петришка е е художник – сценограф с интереси в областта на живописта, текстила, модата и асамблажа. Завършила е Художествена гимназия "Акад. Илия Петров", специалност "Графика" и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", специалност "Моден дизайн". Автор е на три самостоятелни изложби, а през годините е участвала в общи експозиции и пленери. 

Снимки: Галерия “Сердика“
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Миряна Михайлова, която последва сърцето си чак до Бостън и се превърна в артиста Miranda Limon

Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година  я връща силната ѝ връзка с корените.  Миряна Михайлова , по-известна с артистичния си псевдоним  Miranda Limon , е българска мултидисциплинарна художничка, чийто творчески път започва от Троян. Родена и израснала в..

публикувано на 13.08.25 в 14:58
Народно читалище Надежда 1871 - Оряхово

Панаирните дни в Оряхово стартират с изложба, посветена на Марин Върбанов

Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с представянето на уникална изложба , посветена на световноизвестния художник проф. Марин Върбанов , в художествена галерия "Савчеви". В разговор за "Нашият ден" секретарят на Община Оряхово Христинка..

обновено на 13.08.25 в 11:56
Мина Дичева

Мина Дичева: Най-важното в изкуството е посланието

За социалния коментар чрез изкуството разговаряме в "Нашият ден" с визуалният артист и автор на списание "Дерзай" Мина Дичева . В своите артистични изяви Дичева експериментира в търсене на нови пространства за създаване на изкуство. Последната работа на художничката е била коментар на креативната индустрия. По думите на Дичева много от..

публикувано на 13.08.25 в 11:10

Новата книга на Роб Дън – препоръка да се обърнем към законите на природата

В "Нашият ден" разговаряме за книгата "Естествена история на бъдещето" от Роб Дън с преводача Александър Маринов-Санчо . Преглед на различни научни изследвания се крие зад любопитното заглавие, заявява  Маринов и допълва, че това не е книга-пророчество, а по-скоро препоръка за човека – да се обърне към законите на природата, вместо да работи..

публикувано на 13.08.25 в 10:49

Невидимата красота на Ирак и гласът на един пътешественик

На 13 август предстои специална вечер, посветена на Ирак, в която пътешественичката Зорница Шепкова ще сподели личните си впечатления от едно пътуване до страна, която рядко попада в туристическите маршрути. Събитието ще предхожда прожекцията на документалния филм "Невидимата красота на Ирак" , разказващ за живота и работата на Латиф ал-Ани..

публикувано на 13.08.25 в 10:45