Тревожните демографски проблеми у нас през призмата на един българин – историк, педагог, здравен работник и хуманист, който живее в Ирландия. В ефира на предаването "Нашият ден" гост е Явор Иванов, за да говори за историческите, културните и социалните паралели между две, наглед далечни страни – България и Ирландия.
Сънародникът ни, освен автор на различни публикации в историческата и в социалната сфера, е и преподавател в българското училище "Райна Княгиня" в Дъблин. В началото на разговора той изгражда исторически мост между двете държави. Връзката между България и Ирландия има дълбоки корени, казва историкът. Като пример посочва факта, че първото име на сегашната ни столица, Сердика, произлиза от името на келтското племе серди, което основава селище на тази територия.
Иванов се спира и на историческите връзки в един по-късен период преди и след Освобождението. Като пример за личност, затвърдила българо-ирландското приятелство, гостът посочва ирландския филантроп Пиърс О‘Махони – създател на първото сиропиталище в София. Иванов разказва, че ирландецът, заедно с Уилям Гладстон, защитава българската кауза в Британския парламент по времето на Априлското въстание. По-късно, след Илинденско-Преображенското въстание, филантропът осиновява сираците от Източна Тракия и Македония. "Благодарността е изключително важна и този човек заслужава паметник", смята Явор Иванов.
Според госта на предаването близостта между двата народа се корени в сходната трагична история. Ирландия, подобно на България, цели 700 години е под владичеството на Великобритания, като успява да преодолее множество унижения и опити за културно обезличаване, обяснява Иванов.
Според сънародника ни в по-съвременната си история Ирландия би могла да служи за пример на страната ни при решаването на задълбочаващата се демографска криза. Иванов разказва как в средата на миналия век, по времето на Шон Ламас като министър-председател и с помощта на финансовата експертиза на Томас Уитакър, Ирландия постепенно, но сигурно възвръща икономическата си сила. Българинът отдава този демографски и политически възход на образованието, привличането на световни инвестиции и добрата инфраструктура, които остават приоритет за страната и до ден-днешен.
Иванов, който живее в Ирландия със семейството си, желае да види една България, в която има политическа воля за работеща съдебна система, повече работна ръка и икономически инвестиции.
За работата си като учител по история в българското училище в Дъблин Явор Иванов споделя: "Като преподавател по история, е много важно как ще преподадеш българската история, как ще я сервираш на децата. Трябва да го правиш със страст, с едно патриотично чувство, защото децата усещат всичко. Те усещат повече от възрастните, когато ги лъжеш." Ето защо за него е важна интонацията, с която говори както за героизма, така и за трагичните моменти от историята, в които народът е проявил сила.
На финала на разговора Явор Иванов пожелава на слушателите на предаването да не губят надежда.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл:
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg