Традиционният симпозиум на тема артериална хипертония и превенция на сърдечно-съдовите заболявания, организиран от Дружеството на кардиолозите в България, ще се проведе на 26 и 27 януари в столицата. В предаването "Нашият ден" се включи научният секретар на Дружеството на кардиолозите в България проф. Иван Груев, за да повдигне завесата за част от акцентите в програмата.
Фокусът в първата половина на симпозиума, по думите на Груев, ще бъде върху препоръките на Европейското дружество по хипертония, което миналата година е издало обновени ръководни правила. Ще се наблегне на оценката на риска и насоките за лечение в специфични ситуации при пациенти, страдащи от артериална хипертония и сърдечна недостатъчност, казва професорът. Според него темата представлява интерес както за специалисти, така и за специализанти.
Специалистът по кардиология поставя акцент върху важността на превенцията: "Превенцията е основата на справянето със сърдечно-съдовите болести. Лечението на усложненията е една закъсняла намеса, която спасява живота на десетки хиляди пациенти, но превенцията удължава качествения живот на милиони."
Артериалната хипертония е рисков фактор номер едно, особено за мозъчния инсулт, но и за сърдечната недостатъчност, миокардния инфаркт, някои очни увреждания и по време на бременност, заявява проф. Груев и набляга на навременното диагностициране, като път към ефективното лечение.
Кардиологът изрежда и други рискови фактори за заболяване на сърдечно-съдовата система – повишен холестерол и ниски нива на липидите – проблем, за който е предвиден специален модул по време на симпозиума.
Здравословното хранене, физическата активност и рехабилитацията са в основата на здравия и дълъг живот, според проф. Груев. Той обръща внимание и на пушенето като неразрешен национален проблем, вреден за общественото здраве.
Отношението на здравния специалист към технологиите в медицинската диагностика и лечението е рационално. Според проф. Груев ролята на дигиталните технологии в превенцията е позитивна – те улесняват комуникацията между лекар пациент, извършват за кратко време някои действия, които преди са изисквали многократно посещение на лекарския кабинет. Технологиите превръщат интелигентния пациент в съучастник по време на лечението, смята професорът.
Гостът в ефира на предаването споделя със слушателите и интересна информация за финалната сесия на симпозиума, посветена изцяло на оригинални български разработки в областта на превенцията и рехабилитацията.
Първата тема се занимава с обструктивната сънна апнея – един много подценен здравен проблем, чието правилно диагностициране и лечение може да доведе до подобряване на рисковия профил на пациента, съобщава проф. Груев.
Втората разработка касае тромботичия риск при пациентите, а третата е анализ на терапията на артериалната хипертония по данните на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), казва кардиологът. За негово съжаление тези данни показват, че у нас все още спазването на препоръките на Европейското дружество по хипертония и на Европейското кардиологично дружество не е повече от 20–25%, що се отнася до избор на терапия.
Професорът се обръща със съвет към аудиторията: "Лечението на кръвното е един динамичен процес, който изисква пациентът да е ангажиран с него и да измерва адекватно своите домашни стойности, особено при промяна на времето."
Според Груев съществува експертиза и цялостна идея за подобряване на общественото здраве у нас, но това изисква целенасочени мерки на държавно ниво:
"В България начинът на живот трябва да бъде променен и това трябва да започне с възпитание от детска възраст – за здравословно хранене, за абсолютно нетолериране на пушенето, под каквато и да е форма, включително така наречените вейпове и устройства с нагряване, за физическа активност и спорт. За мен също така е важно да се промени стандартът на храните в България, защото количеството на сол и хидрогенирани мазнини е доста високо", апелира проф. Груев.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg