Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дестинация Хасково: Културно-историческите съкровища на града и региона

Снимка: haskovomuseum.com

Предаването "Terra култура" отвежда своите слушатели в Регионалния исторически музей - Хасково. Водач в пътешествието през културно-историческото наследство на Хасковска област е д-р Веселина Узунова, главен уредник на отдел "Най-нова история на България", автор на исторически публикации и сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея".

В началото на разговора Узунова казва, че Историческият музей в града предлага богат фонд от артефакти за проявяващите интерес към различни исторически пластове – през антично минало и  етнографска колекция до експозиция на тема "Хасково и хасковци през ХХ век".

Музейният уредник споделя: "Нашата публика основно е от ученици, съвсем естествено и нормално. Ние сме особено горди, че успяхме да върнем учениците в музея." Узунова допълва, че за работещия музеен екип обратната връзка от страна на младите и техните учители е от голямо значение.

Гостът на предаването обяснява с доза съжаление, че засега туристическите компании не припознават Хасково и историческия му музей като дестинация в своите маршрути както поради липсата на реклама, така и заради неразвитата туристическа инфраструктура в града. За сметка на това музейният център в с. Александрово и прилежащата към него Александровска гробница са известни и в България, и в чужбина, разказва Узунова.

Узунова смята своите колеги и себе си за щастливи хора с чувство за мисия. "С колегите много рядко говорим за заплати и разочарование. По-скоро говорим за това какво можем да направим. Работим с въодушевление, с поглед към новото и иновативното", споделя тя.

Сценаристът на документалната поредица "Загадки и истории в музея" разказва повече и за този уникален за България проект.

В рамките на 10 епизода зрителите на документалната серия могат да се запознаят с 20 теми, свързани с някой конкретен експонат от експозиция в музея. Филмовият проект е осъществен чрез европейски финансов механизъм с партньор Исландия, допълва Узунова. Тя очертава и някои културно-исторически теми, които чрез възстановки, музика и изследователски подход ще бъдат представени в поредицата.

Една от темите, които сценаристът представя на слушателите, е озаглавена "Непокорните Шишмановци" и е посветена на известния хасковски род от XIX век. Къщата на Христодул Вълчев Шишманов, допринесъл за културно-просветните процеси в града, скоро ще бъде отворена за посетители след около 30 години затворено положение, споделя още Узунова.

Поредицата, която към момента се промотира през местната телевизия, ще бъде достъпна и за посетителите на Кирковото училище – още един обект, който предстои да бъде открит скоро, по думите на Узунова. За финал тя кани всички слушатели, които имат желание да се впуснат в едно пътешествие в миналото, да заповядат в Регионалния исторически музей - Хасково.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30