Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кюстендил отбелязва традиционния си празник

| обновено на 29.01.24 в 13:09
Снимка: Сайт на община Кюстендил

Днешният ден отбелязва официалния празник на град Кюстендил, установен през 2009 година по решение на Общинския съвет. Този ден се празнува в чест на Освобождението на Кюстендил и е от изключително значение за историята на града. За да разберем повече за историята на този празник и събитията, свързани с него, разговаряме в ефира на "Нашият ден" с кмета на Кюстендил, Огнян Атанасов.

По неговите думи събитията, свързани с Освобождението на Кюстендил, заемат почетно място в историята на града. Дядо Ильо Марков, известен и като Ильо войвода, има основна заслуга за това. Този празник се чества с особена тържественост и гордост в сърцата на всички жители на Кюстендил.

За втора поредна година, във вчерашния ден, градът направи възстановка на събитията, случили се преди 146 години. Това стана възможно благодарение на Националното дружество "Традиция" и техните клубове от цялата страна.

Официалните чествания започнаха още вчера и събитията ще достигнат кулминация в 11:00 часа. Градското тържество ще бъде подчертано с официално тържествено шествие, което ще тръгне от центъра на Кюстендил и ще завърши пред паметника на Ильо войвода. Моментът ще бъде отбелязан със специално поднасяне на венци и цветя, както и с ретроспекция на събитията от този важен период на историята на града.

Новото тази година е, че празникът е обвързан с поредицата "Български будители" и с представянето на две нови марки. Едната марка е посветена на Яков Крайков, първият български печатар, гравьор и художник, за когото има запазени автентични сведения още от 1566 година. За Кюстендил има особено значение този факт, тъй като сведенията сочат, че той е роден в подножието на Осоговската планина близо до града.

По думите на кмета туризмът е един от основните приоритети на града. Така Кюстендил ще бъде петата община в България, която участва във всички туристически изложения. "Ние сме град, които има 8000 години история", посочва Огнян Атанасов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05