"Портретът на Дориан Грей" е премиерното заглавие в афиша на Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов". Прочутият роман на Оскар Уайлд оживява на сцената под режисурата на Веселка Кунчева. Неин е и драматургичният вариант, в съавторство с Полина Христова.
Акцентът в сценичния прочит е откъсването на душата от плътта и как ние го правим в желанието си да увековечим тленността си – да се вкопчим в нея, тя да не приключва, да не си отива. Така постепенно започваме да губим душите си, сподели в "Артефир" Веселка Кунчева.
"Темата за битката между плътта и душата, разбира се, е вечна тема. Но особено в съвремието ни, това, което наблюдавам в света, в който живеем, все повече са изкушенията за плътта и все по-малко са изкушенията за духовността. Храната, която даваме на плътта си, е в огромни количества в сравнение с храната, която даваме на душите си. Наистина сякаш рискуваме да удавим душите си, да ги погубим някъде там, измежду консумацията.
Абсолютно навсякъде можем да открием съвременните проявления на Дориан Грей, във всички сфери на живота. Дориан Грей е символ на себелюбието, на тоталната липса на емпатия, на концентрацията само и единствено в плътското, и отрицанието на духовността.
Чрез този спектакъл бих искала някак си човек да се замисли над това какво прави с душата си, къде е тя в момента – в джоба ли е, забравена в някой шлифер ли е, в чантата ли е, все още ли е тука, вътре в него. Това е единственият въпрос, който бих искала някак си да дам на зрителите".
Сценографията и костюмите са дело на Мариета Голомехова, композитор – Милен Апостолов, хореограф – Явор Кунчев.
Премиерните представления са на 1 и 2 февруари.
На 27 февруари спектакълът ще се изиграе отново в Габрово и веднага потегля на турне. Още през февруари ще гостува в Ловеч, а през следващите месеци са планирани представления в Бургас, Варна, Народен театър "Иван Вазов" - София, Русе, Стара Загора и други градове в страната.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg