Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на отворените врати в Академията по китайски бойни изкуства

| обновено на 05.02.24 в 11:31
Снимка: @stanislav.bagalev

От 5-и до 8-и февруари в София и в Пловдив ще имате възможността да се запознаете с дейността на Академията по китайски бойни изкуства по време на "Седмицата на отворените врати". Отличен шанс да научите повече за бойните изкуства и тяхната философия.

Един от майсторите, който разказа повече за самоотбраната, осъзнатия вътрешен баланс и принципите на Винг Чун и Тай Чи е Станислав Багалев, ръководител на Европейска Винг Чун организация – България. В интервю за "Нашият ден" той споделя важни моменти за това как бойните изкуства могат да подобрят нашата хармония и да ни помогнат да се справим със стреса в ежедневието.

Бойните изкуства не само укрепват тялото, но и тренират духа, енергията и разбирането ни. Те насърчават самообладанието и умението да се контролира собствената сила, както и силата на противника. Тази комбинация от физическо и ментално трениране дава специален баланс и помага на хората да се справят със стреса.


"Бойните изкуства дават точно този баланс, който ни липсва. Гърците са казали – здраво тяло в здрав дух. Ние сме тръгнали в друга посока. Затова бойните изкуства в нашето съвремие дават точно този баланс, тази празнина на хармония. Когато човек тренира, не тренира само тялото, той тренира и духа си, тренира енергията, тренира разбирането", посочва той.

По неговите думи принципите на Винг Чун и Тай Чи идват от философията. 

"Чували сме идеята на Брус Лий – "бъди като вода, приятелю“. Вътре в себе си ние сме над 80% вода. Какви са принципите на водата – когато пътят е свободен, водата тръгва напред. Когато той е зает, водата спира и залепва, когато бъде бутната водата, тя поддава, и когато се освободи пространството, тя отново тръгва. Същото нещо е и самото бойно изкуство. Тези неща могат да бъдат използвани и като принципи в самата ситуация. Ако пътят е свободен, може да ударим, ако се опитаме да ударим, но има някакво пространството се залепваме за ситуацията, за да можем да я контролираме. Ако някой по-силен от нас ни натисне, не се борим с тази сила, а поддаваме и я водим. И естествено, отново, ако имаме възможност, атакуваме", обяснява той.

Важно е да се отбележи, че бойните изкуства нямат възрастови ограничения. В Академията има групи за деца, тийнейджъри, мъже и жени, както и ученици. Посещават я и хора над 60 години. Всеки, който има интерес, може да се включи и да усети положителните ефекти на бойните изкуства.

"Възрастта е само цифра. За нас възраст няма, имаме абсолютно отворен диапазон от трениращи", посочва той.  По време на "Седмица на отворените врати" посетителите имат възможност да видят демонстрации, но и да се присъединят към класовете и да изпитат усещането за бойните изкуства.

"Идеята е не само да има демонстрация, но и всеки, който дойде да тренира, да опита, да проведе поне един или два класа, които са отворени, за да може да усети какво е нещото отвътре. Гледането не е като тренирането и правенето, трябва да оставим на тялото и енергията да усетят и почувстват това, което правим. Абсолютно безплатно всеки може да усети и да се потопи в магията на изкуството, която ни променя", пояснава още той.

Така че, ако сте любопитни и желаете да научите повече за бойните изкуства и тяхната философия, не пропускайте отворените врати в Академията по Китайски бойни изкуства, 5-8  февруари

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10