Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лицево-челюстната хирургия като философия, хармония и джаз

Д-р Радослав Славчев
Снимка: Болница

Лицево-челюстният хирург д-р Радослав Славчев отделя време от натовареното си ежедневие, за да говори в предаването "Terra култура" за красотата и здравето на лицето и философското измерение на лицевата хирургия.

Д-р Славчев започва разговора с неопровержима истина – лицето идентифицира личността пред света. За специалиста то представлява "сложен ансамбъл от структури" и неговите компоненти – очи, нос, уста – не бива да бъдат разглеждани и осмисляни поотделно. Д-р Славчев прави сравнение с оркестър, в който всички инструменти създават хармония. Но какво става, ако един засвири фалшиво?

Според хирурга лицето не бива да подлежи на постоянна и своеволна промяна. Самата лицево-челюстна хирургия той разделя на две части. Естетичната хирургия е споделена отговорност между лекар и пациент. Д-р Славчев набляга на това, че смислен и истински резултат има само когато пациентът е наясно какво точно иска.

Вторият тип лицево-челюстна хирургия е реконструктивната. Нея хирургът определя като по-трудна и творчески предизвикателна. Тя е необходима в случаите, в които болест, аномалия, операция или друга причина пречи на човек да заеме равностойна позиция в обществото.  

Д-р Славчев, който е специализирал в Париж, споделя за шанса да има добри учители – хора, които разсъждават като лекари и психолози, а не се влияят от модни тенденции. Солидната подготовка в България му отваря врати в Париж, където придобива философския поглед към лицево-челюстната хирургия. Във френската столица се научава да казва "не" – нещо много важно, според д-р Славчев.

Той още веднъж си служи с музикален пример, говорейки за импровизацията в своята област. Също както в джаза, нужни са опит и знания, за да импровизираш в полето на лицево-челюстната хирургия.

У нас има достъп до качествена помощ, според д-р Славчев. Това, което всички пациенти трябва да знаят, е кое, къде и защо се прави, да диференцират местата и услугите.

За професионалните успехи хирургът казва: "Това, което се вижда в очите на пациент, при който са направени подобни неща и те са в добрата посока – погледът на този човек не може да бъде измерен с финансови средства."

Д-р Славчев практикува вярването, че "ако един проблем не може да се реши философски, няма как да бъде решен в частност".

Хирургът заявява уверено: "Българките са много красиви." Проблемът, който вижда, е в това как днес се приема красотата и какво се прави с нея. "В последно време виждам, че големият стремеж не е към красотата, а към нещо друго", казва той с доза съжаление.  

На финала на разговора гостът призовава слушателите, когато гледат в огледалото, да виждат душата си. "Ако душата е добре, ние сме добре и изглеждаме добре", завършва д-р Славчев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31