Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът

Съдия Биляна Вранчева – пътешественик и патиланец

Снимка: личен архив

Биляна Вранчева е човек, чиято професия е от първостепенно значение за правоприлагането в обществото. Съдия по призвание, зад лицето на формалността се крие нещо не съвсем очаквано, защото героинята на "Разговорът" определя себе си не само като пътешественик, а и като патиланец. Въпреки забързаното темпо и натовареността на професията си, тя успява да посещава страна след страна. Вече ѝ остава само една четвърт от света, за да каже, че е стъпила на всяка точка от земното кълбо... 131 държави до момента!

Как успява да намери баланс между отговорностите и страстта към откриването на нови хоризонти? За вълнуващите пътешествия, за жаждата за разнообразие и културно обогатяване, и за връзката между пътуването и правоприлагането – "Разговорът" е с пътешественичката съдия Биляна Вранчева:

"Точно отговорността в работата ме кара да търся начин на разтоварване, а обикалянето на чужди земи е това, което ме зарежда и отпуска едновременно. Много е важно за мен да видя как живеят хората по света. Това максимално разширява кръгозора ми. Виждам, че по целия свят живеят добри хора. Навсякъде, където има хора, има начин. Хората са настроени да помагат, не са тези страшни създания, с които ни плашат. Да, навсякъде има престъпност, но, като обикалям, виждам, че хората са добри, и се изпълвам с една добрина, а това ми помага да оцелея в тежкото ежедневие. 

Започнах да пътувам, когато започнах работа като районен съдия в Пловдив. Обади се една приятелка, че има места за придружаващи възрастни за детски лагер в Турция. След като се върнах, аз бях толкова заредена, толкова мотивирана и си дадох сметка, че това е моят начин за харчене на пари и време. Оттогава моите отпуски преминават само в пътувания. Не съм от тези, които само се излежават на плажа – на мен ми трябва динамика, да търся, да гоня...

Когато придобих опит да тръгна и сама, без туристически агент, вече осъществих желанията си в пълнота. От България си приготвям маршрута, но все пак е тръпка и на място, а това ми дава удовлетворение от откривателството, от собствените ми сили – че мога, че се справям и че има начин, че все пак не е толкова трудно да се пътува, дори и в съвсем непознати държави.

Ако спазваш правилата на всяка култура, не се разхождаш по тъмно и не ходиш на улици, където местните предупреждават, че не е редно, в общи линии нещата се случват добре. Хората са добри, ценностите са различни.

Трудно ли е да си сама жена на път; Какво носят срещите с различни хора, създават ли се приятелства; Колко държави е обиколила Биляна Вранчева до момента; Какви са приключенията на един патиланец; Какви уроци за живота дават пътуванията и срещите с различни култури; Коя е следващата дестинация; България ли е най-прекрасното място за живеене, има ли причини да се гордеем, че сме българи – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10