Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Китай се чудят какво да правят парите в брой

7
Риболовното пристанище Шъпу

Неотдавна университетският преподавател от Китай Димитър Владиков разказа пред "Покана за пътуване" за посетените от него екзотични острови в разговор по месинджър. Той обаче се върна за малко в България и би било углавно престъпление да го пуснем да поеме обратно към Шанхай, без да е споделил последните новости от Поднебесната империя. Личните ми наблюдения от трите ми посещения там е, че всеки път щом отида сякаш някой е сменил държавата. Толкова бързо се развива. Той ни разказва за Нинбо, град който през последните 20 години се превърна в най-голямото пристанище в света.


Димитър Владиков е преподавател по бизнес комуникации на английски в Китай. Той е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател, защото е любопитен пътешественик. Запитах го колко пъти е ходил в шанхайския музей, един от най-неизбродимите, които съм посещавала. Оказа се, че всеки път щом има гости от България, той ги води и там.

Професор Дими, както го наричат студентите в Ханджоу, ни отвежда и до китайската Венеция, където по каналите все още гребат гондолиери.

Неизбежно бе да попитам Димитър Владиков какво е отношението на китайците към един чужденец избрал да работи в страната им. Поинтересувах се дали вече е натрупал базови познания по изключително трудния китайски език. А той се похвали, че щом вече и шофьорите на такси го разбират, значи се справя добре.

Район Сандзянкоу
Дроновете разнасят храна за вкъщи в Шанхай, а сервитьорите се чудят какво да правят парите в брой, когато някой чужденец реши да си плати питиетата в кеш. Там човек ако реши и самолет може да си купи през телефона с местна платформа, която е и банкова карта, и социална мрежа, и начин за легитимиране, разказа университетският преподавател Димитър Владиков, който от България пое в посока Тайван.


Снимките на град Нинбо са предоставени от Китайския културен център в София специално за "Покана за пътуване".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15