Да обединиш науката, по-специално психологията, с православната вяра и християнското битие. Психологът – свещеник, отец Йордан Аврамов, от храм "Св. великомъченик Георги" в Сандански говори за съчетанието между служението като свещеник и практикуването на професията психолог.
Към момента о. Аврамов пише докторат по психология, в който изследва усещането за благополучие и увереност у вярващите хора. Според свещеника-психолог това съчетание е съвсем естествено.
Психотерапията о. Аврамов осъществява в храма при взаимодействието си с хората. В началото до него се допитват само миряните от църквата, но постепенно започват да го търсят и външни лица. Хората имат нужда да споделят страхове, притеснения, тревожност, проблеми във взаимоотношенията с близки, разказва свещеникът.
В научните среди има много имена, изследващи това взаимодействие – например сръбският психиатър и християнски мислител Владета Иеротич. Техните постижения показват, че религиозното преживяване може да бъде в голяма връзка с психичното здраве. О. Аврамов обръща внимание, че за съжаление обикновено дори в контекста на християнството хората се отдават на източни практики. Според психолога-свещеник християнството предлага широк спектър от подходи, които имат благотворно влияние върху човешката психика – покаяние, молитва, любов, смирение, благодарност, прошка, изповед.
Свещеникът пояснява, че изповедта не е равнозначна на терапия. Целта на изповедта е собствено покаяние и възвръщане на връзката с Бог. Ако човек има нужда от духовно напътствие, това може да се случи в беседа между вярващ и свещеник.
О. Йордан Аврамов обобщава: "Психотерапията обхваща по-скоро хоризонталното направление на човешкия живот, докато духовността се стреми да носи спасение на човека, да му дарува някакво упование във вечния живот."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg