Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво четат младите и как достигат книгите до тях?

Снимка: pixabay

Какво четат младите и кои са най-добрите канали, за да достигнат книгите до тях? В "Нашият ден" гостуват Мария Проданова и Анастасия Дилова, студентки в магистърската програма "Преводач. Редактор" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Чрез личния си пример, опит и мнение по темата двете читателки разбиват битуващия мит, че "младите не четат".

И за Мария, и за Анастасия представата, че младото поколение е нечетящо, е стереотип – и то необясним. Мария отдава причината за това на мобилните устройства, които по-често засичаме в ръцете на младите, отколкото книга. Телефоните обаче, според нея, са просто още един достъп до книги, още едно място, на което можеш да ги намериш. Личният опит на Мария, още от гимназията, доказва, че процентът на младите, които нямат никакъв интерес към четенето, не е голям.

Анастасия допълва, че има нови пътища, по които книгите успяват да достигнат младата читателска аудитория. "Технологиите повече помагат, отколкото вредят", казва тя.  Лично тя открива интересни заглавия, като следи страниците на различни издателства във Фейсбук и книжни блогъри в Инстаграм (известни като букстаграмъри). Тик-ток не е любима за нея платформа, но младите редовно избират заглавия чрез нея. И двете студентки разчитат също на приятели за книжни препоръки. Разбира се, разменят книги  и помежду си.

Мария, покрай малкия си брат, има пряк поглед върху интересите на най-новото поколение читатели. Трендът, който забелязва, е свързан с фентъзи и нестереотипни любовни романи, перифразиране на митологии, книги в стила "Дарк Академия". След вампирите на мода са елфите.

Как да възпитаме нов читател? Като му предлагаме книги, които биха го интересували като тема. Според Мария добър начин е намирането на сюжет, свързан с някой актуален сериал или филм. И книги с чувство за хумор – хората, които нямат утвърдени читателски навици, трудно им устояват. 

Една хубава книга, придобила култов статут сред младите? Анастасия предлага "Песен за Ахил" на Маделин Милър, оригинален прочит на Троянския цикъл. Защото "чудесно играе със струните на сърцата на нашето поколение."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47