Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Шойлев: Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката

Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев (вляво) след защитата на дисертацията
Снимка: БТА

Стремежът към знание и съвършенство не би трябвало да има възраст. Нищо не може да спре човешката воля за учене и растеж – това доказва 88-годишният Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Шойлев е гост в "Нашият ден", за да сподели своя вдъхновяващ пример.

Петър Шойлев несъмнено разполага с богат житейски опит и знания, придобити през годините. Гостът разказва повече за себе си – от обикновено дете, до необикновен студент. В ранните си години Петър се увлича по-скоро по математиката. По-късно се отказва от другата си страст – пианото – и вместо да влезе в Музикалната консерватория, записва инженерство в Политехниката. Започва работа в завод за електромотори, когато прочита съдбовния призив, че всеки инженер трябва да бъде икономист. Ето как Петър Шойлев се мотивира да завърши задочно Икономическия институт и искрата на образованието в него е трайно запалена.

"Човек трябва да преодолее някои страхове" – казва Шойлев, който почти случайно се решава да запише специалност Журналистика, 60 години по-късно, придружавайки своя позната до Софийския университет.  

"Когато започна нещо, не го оставям, докато не го приключа", заявява дипломираният журналист. След като завършва с отлична диплома, научният му ръководител го мотивира да направи докторантура. Полето на изследване, с което Петър се заема, е карикатурата, като средство за информация в пресата. По време на докторантурата му помага това, че знае немски, френски и руски и чете източници в оригинал.

За общуването с колегите и преподавателите в този период Шойлев има добри спомени. Възрастта не е била пречка в хармоничните взаимоотношения, а напротив. Шойлев разказва за приятната изненада, когато по време на церемонията за връчване на дипломи, цялата зала се изправя на крака да го аплодира.

Това, което Петър Шойлев иска да каже на младите – а и не само – е, че никога не е късно да учиш и не е задължително да запомниш всичко. Гостът добавя: "Трябва да учиш с мисълта, че това е полезно и те прави по-неуязвим в съвременния свят."

Въпреки че живее във Великобритания, Петър Шойлев е направил избор да учи в България. Това свое решение той обяснява с доброто качество на образование у нас, в което е убеден. Но в България условията трябва да се променят, за да се развива обществото и младите да не напускат страната, смята Шойлев. Той завършва разговора с думите: "Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

Снимка – БТА
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28