Стремежът към знание и съвършенство не би трябвало да има възраст. Нищо не може да спре човешката воля за учене и растеж – това доказва 88-годишният Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Шойлев е гост в "Нашият ден", за да сподели своя вдъхновяващ пример.
Петър Шойлев несъмнено разполага с богат житейски опит и знания, придобити през годините. Гостът разказва повече за себе си – от обикновено дете, до необикновен студент. В ранните си години Петър се увлича по-скоро по математиката. По-късно се отказва от другата си страст – пианото – и вместо да влезе в Музикалната консерватория, записва инженерство в Политехниката. Започва работа в завод за електромотори, когато прочита съдбовния призив, че всеки инженер трябва да бъде икономист. Ето как Петър Шойлев се мотивира да завърши задочно Икономическия институт и искрата на образованието в него е трайно запалена.
"Човек трябва да преодолее някои страхове" – казва Шойлев, който почти случайно се решава да запише специалност Журналистика, 60 години по-късно, придружавайки своя позната до Софийския университет.
"Когато започна нещо, не го оставям, докато не го приключа", заявява дипломираният журналист. След като завършва с отлична диплома, научният му ръководител го мотивира да направи докторантура. Полето на изследване, с което Петър се заема, е карикатурата, като средство за информация в пресата. По време на докторантурата му помага това, че знае немски, френски и руски и чете източници в оригинал.
За общуването с колегите и преподавателите в този период Шойлев има добри спомени. Възрастта не е била пречка в хармоничните взаимоотношения, а напротив. Шойлев разказва за приятната изненада, когато по време на церемонията за връчване на дипломи, цялата зала се изправя на крака да го аплодира.
Това, което Петър Шойлев иска да каже на младите – а и не само – е, че никога не е късно да учиш и не е задължително да запомниш всичко. Гостът добавя: "Трябва да учиш с мисълта, че това е полезно и те прави по-неуязвим в съвременния свят."
Въпреки че живее във Великобритания, Петър Шойлев е направил избор да учи в България. Това свое решение той обяснява с доброто качество на образование у нас, в което е убеден. Но в България условията трябва да се променят, за да се развива обществото и младите да не напускат страната, смята Шойлев. Той завършва разговора с думите: "Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед , която..
Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg