Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Шойлев: Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката

Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев (вляво) след защитата на дисертацията
Снимка: БТА

Стремежът към знание и съвършенство не би трябвало да има възраст. Нищо не може да спре човешката воля за учене и растеж – това доказва 88-годишният Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Шойлев е гост в "Нашият ден", за да сподели своя вдъхновяващ пример.

Петър Шойлев несъмнено разполага с богат житейски опит и знания, придобити през годините. Гостът разказва повече за себе си – от обикновено дете, до необикновен студент. В ранните си години Петър се увлича по-скоро по математиката. По-късно се отказва от другата си страст – пианото – и вместо да влезе в Музикалната консерватория, записва инженерство в Политехниката. Започва работа в завод за електромотори, когато прочита съдбовния призив, че всеки инженер трябва да бъде икономист. Ето как Петър Шойлев се мотивира да завърши задочно Икономическия институт и искрата на образованието в него е трайно запалена.

"Човек трябва да преодолее някои страхове" – казва Шойлев, който почти случайно се решава да запише специалност Журналистика, 60 години по-късно, придружавайки своя позната до Софийския университет.  

"Когато започна нещо, не го оставям, докато не го приключа", заявява дипломираният журналист. След като завършва с отлична диплома, научният му ръководител го мотивира да направи докторантура. Полето на изследване, с което Петър се заема, е карикатурата, като средство за информация в пресата. По време на докторантурата му помага това, че знае немски, френски и руски и чете източници в оригинал.

За общуването с колегите и преподавателите в този период Шойлев има добри спомени. Възрастта не е била пречка в хармоничните взаимоотношения, а напротив. Шойлев разказва за приятната изненада, когато по време на церемонията за връчване на дипломи, цялата зала се изправя на крака да го аплодира.

Това, което Петър Шойлев иска да каже на младите – а и не само – е, че никога не е късно да учиш и не е задължително да запомниш всичко. Гостът добавя: "Трябва да учиш с мисълта, че това е полезно и те прави по-неуязвим в съвременния свят."

Въпреки че живее във Великобритания, Петър Шойлев е направил избор да учи в България. Това свое решение той обяснява с доброто качество на образование у нас, в което е убеден. Но в България условията трябва да се променят, за да се развива обществото и младите да не напускат страната, смята Шойлев. Той завършва разговора с думите: "Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

Снимка – БТА
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30