Село Дондуково се намира в монтанската Община Брусарци. Най-ценният му ресурс е земята. Жителите са около 300 души, като миналата година две бебета се присъединяват към тях. Хубаво е, но е обезлюдено. Това са темите на деня в Дондуково, по чиито следи тръгва Недка Лилкова от Радио Видин в репортаж за "Нашият ден".
Хората от селото разказват, че няма препитание за младите, а гората около селото е унищожена. Поне престъпността не е голяма. За жителите на Дондуково най-важни са здравето и хляба. Те не се оплакват, а казват, че си имат всичко – детска градина, читалище, кметица.
Най-възрастната жителка на с. Дондуково е 91 –годишната Роза Павлова. Попаднала в селото по любов. Мъжът й бил красавец, затова дошла през 48-а година и останала досега. Роза разказва, че цял живот е вършила тежка земеделска работа. Най-важния урок, научен от нея през годините: "И да можеш, да викаш, че не можеш". С други думи - пожелава на хората да не се мъчат, както преди.
Недка Лилкова среща слушателите с библиотекарката на селото, Нина Николова. Тя разказва за традиционните празници, които се честват в Дондуково. На 14 февруари жителите на селото спазват традицията, като зарезват лозе и дегустират вино, въпреки че лозя в селото почти не са останали.
За съжаление читателите в библиотеката намаляват, както навсякъде в провинцията. Читалището всяка година кандидатства за получаване на нови книги и винаги е одобрено, разказва Нина Николова. Фондът е поддържан и предлага разнообразни жанрове.
"Имах една мечта - да направя музейна сбирка към читалището с помощта на хората от Дондуково. С предмети от бита, носии, това, което се е ползвало от нашите баби и прабаби. Само не мога да намеря стан.", споделя Николова.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg