Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 151 години от гибелта на Левски

37 години на сцената: Какви въпроси повдига пиесата "Великденско вино"?

На днешния 19 февруари отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Този ден не само отдава почит към неговата памет, но и ни напомня за неговата неизмерима роля в българската история.

Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски или просто Левски, е ключова фигура в борбата за Освобождението на българския народ от турското робство.

В рубриката "Епизоди от живота" си припомняме творчеството на Константин Илиев и неговата пиеса "Великденско вино". Пиесата не е слизала от сцената в продължение на 37 години. Играе се и в момента. Тя е определена като “най-силният драматургичен текст“ на ХХ век. в българската драматургия.

Пиесата е изградена като монолог на поп Кръстьо, който навръх Великден трябва да отслужи литургия, но е само с клисаря в пустата църква.

Попът се съмнява, че виното от причастието е отровено, защото е обвинен в предателството на Васил Левски. Самотният празник е повод свещеникът да се върне към славното и страшно време на залавянето на Апостола.

Текстът повдига вечни философски теми като тази за вината, саможертвата и светостта. В момента пиесата се играе на камерната зала на Народния театър под режисурата на Явор Гърдев.

По думите на Гърдев, споделени в ефира на “Нашият ден“, “това е пиеса, която се занимава с въпроси на съществуването, на идентичността и на моралната идентичност“.

Според него това е главното за поп Кръстьо. Това е нещото, с което той не може по никакъв начин да се съгласи. По никакъв начин не може да се успокои по отношение на това – “дали е предател, или не“. Нещо, което е представено в пиесата, като централен въпрос на съществуването му и “го мъчи до края на дните му“.

“Мисля, че предателите си задават въпроса – дали са такива, или не, защото, за да разбереш дали си предател, е важно да разбереш дали си бил преди всичко лоялен към нещо, на което да си станал предател по-късно, защото, ако не си бил, тогава не си и предател“, посочва още Гърдев в интервю за “Нашият ден“.

Режисьорът посочва още, че ситуацията е допълнително усложнена от това, че самият поп Кръстьо е член не Революционния комитет и е лоялен човек на Левски. Тези обстоятелства, според Гърдев, са използвани по “великолепен начин“ от драматурга Константин Илиев.

Чуйте интервюто в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13

Блиц-кръгла маса за визуалната грамотност – импровизиран диалог между експерти

Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..

обновено на 31.01.25 в 11:18