На днешния 19 февруари отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Този ден не само отдава почит към неговата памет, но и ни напомня за неговата неизмерима роля в българската история.
Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски или просто Левски, е ключова фигура в борбата за Освобождението на българския народ от турското робство.
В рубриката "Епизоди от живота" си припомняме творчеството на Константин Илиев и неговата пиеса "Великденско вино". Пиесата не е слизала от сцената в продължение на 37 години. Играе се и в момента. Тя е определена като “най-силният драматургичен текст“ на ХХ век. в българската драматургия.
Пиесата е изградена като монолог на поп Кръстьо, който навръх Великден трябва да отслужи литургия, но е само с клисаря в пустата църква.
Попът се съмнява, че виното от причастието е отровено, защото е обвинен в предателството на Васил Левски. Самотният празник е повод свещеникът да се върне към славното и страшно време на залавянето на Апостола.
Текстът повдига вечни философски теми като тази за вината, саможертвата и светостта. В момента пиесата се играе на камерната зала на Народния театър под режисурата на Явор Гърдев.
По думите на Гърдев, споделени в ефира на “Нашият ден“, “това е пиеса, която се занимава с въпроси на съществуването, на идентичността и на моралната идентичност“.
Според него това е главното за поп Кръстьо. Това е нещото, с което той не може по никакъв начин да се съгласи. По никакъв начин не може да се успокои по отношение на това – “дали е предател, или не“. Нещо, което е представено в пиесата, като централен въпрос на съществуването му и “го мъчи до края на дните му“.
“Мисля, че предателите си задават въпроса – дали са такива, или не, защото, за да разбереш дали си предател, е важно да разбереш дали си бил преди всичко лоялен към нещо, на което да си станал предател по-късно, защото, ако не си бил, тогава не си и предател“, посочва още Гърдев в интервю за “Нашият ден“.
Режисьорът посочва още, че ситуацията е допълнително усложнена от това, че самият поп Кръстьо е член не Революционния комитет и е лоялен човек на Левски. Тези обстоятелства, според Гърдев, са използвани по “великолепен начин“ от драматурга Константин Илиев.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..
Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg