Филм-урок по родолюбие има премиера в 16 български града. Режисьорът Богдан Дарев пристигна от Сиатъл, САЩ, където живее и твори от дълги години, за да представи своя документален разказ за преклонението на един чужденец пред българската култура.
Героят Александър Еплер, с руско потекло, живял в САЩ, се озовава в България през 70-те години на ХХ век. Приемат го в Музикалната консерватория на Пловдив, където става първият ученик, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент кавал. В трогателната си история Еплер ни учи на любов към България, към нашия фолклор, природа, бит и култура, а неговата несбъдната мечта е един ден отново да се върне в България. Защото маестро Еплер има дълбока и силна връзка с родината ни.
От 23 февруари публиката ще може да види филма "Кавал парк" на големите екрани в градовете София, Пловдив, Варна, Кюстендил, Ямбол, Благоевград, Сливен, Ловеч, Свищов, Попово, Казанлък, Разград, Горна Оряховица, Силистра, Шумен и Исперих.
"Кавал парк" е българо-американска продукция, чиито снимки започват още през 2016 година в Сиатъл. Следват снимачни дни в Пловдив, Камено, Лос Анджелис, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго.
Едва през 2022 г. приключва монтажът по филма, чиято реализация е дело отново на Богдан Дарев. "Кавал парк" е толкова документален филм, колкото е и художествено произведение, – казва режисьорът. – Целта ми беше да заснема и монтирам филма като повест, като писмо към бъдещите поколения на България". Филмът е осъществен изцяло с дарения и с подкрепата на българи, живеещи в Америка и американски граждани, любители на българския фолклор.
В "Кавал парк“ музиката е на Александър Еплер, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Николай Докторов, Васил Денев, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов и Маймон Милер. Във филма участват Васил Денев, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Петър Алексиев-Усмивката и др.
Режисьорът Богдан Дарев и Васил Денев, по чиято идея е сниман "Кавал парк“, гостуваха на "Артефир“. Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с тях.
Снимки – "Кавал парк" и Димитрина Кюркчиева
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg