Студентът по информатика Мартин Тотев от Пловдивския университет създаде ръкавица, която неутрализира треперенето на ръцете на хора, които страдат от тремор, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания. С разработката си Мартин Тотев спечели първо място във второто издание на конкурса Start-up Academy, организиран от висшето училище. Първото място осигурява сумата от 2000 лева, която да ползва като първоначална инвестиция за реализиране на идеята си .
Ръкавица Anti-tremor glove, която ще помогне на хора с неврологични проблеми да се справят с ежедневните трудности, предизвикани от треперенето на ръцете. Механизмът на ръкавицата по специален алгоритъм разчита тремора и предава импулси на мускула, в резултат на което той се съкращава и треморът се неутрализира, обяснява студентът. Уникалното в неговия продукт е начинът, по който неутрализира треперенето – като комбинира високотехнологични иновативни алгоритми и стабилизиращи системи и сензори.
"Устройството е стабилно и надеждно, може да се сваля, изработено е от "дишаща" материя, уверява Тотев. С помощното средство хора с неврологични заболявания ще могат по-лесно да се справят с дейностите от ежедневието си – да хванат предмет, да го пренесат, да пишат. Именно движенията, свързани с тях, най-много ги затрудняват, показало анкетно проучване на Мартин Тотев. Той се допитал до около 20 пациенти с подкрепата и посредничеството на Александровска болница. При някои от тях треперенето на крайниците се проявява само при някои движения, разказва студентът.
21-годишният Мартин Тотев е завършил Природо-математическата гимназия в родния си град Стара Загора с математика и английски. В момента е третокурсник в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Амбицията му е да регистрира своя фирма, която да проектира вече на следващо ниво хардуера и софтуера на антитреморната ръкавица. След това тя ще бъде представена в болнични заведения – като първа крачка по пътя към пазара.
Разработката на Мартин всъщност започнала от курсов проект по време на следването му, който той решил да доразвие. Видях потенциал в първоначалната си идея, потърсих допълнителна информация и разговарях със семеен приятел, който има неврологичен проблем, разказва студентът. Родителите му са медици и също го насърчили.
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg