Днес, на 26 февруари, в Костенец се открива музейна сбирка, посветена на известния актьор Георги Русев. Събитието е инициирано от кмета на града Емил Йорданов и Общината, с цел да се запазят споменът и наследството на актьора, който е роден и израснал в тази местност.
Георги Русев, известен със своя талант и професионализъм, започва своята кариера през 1928 година, като се ражда в семейството на свещеник, преселник от Македония. Георги Русев става известен със своите изпълнения на малки, но запомнящи се роли в българското кино и българския театър. За много от жителите на Костенец той е символ на гордост и вдъхновение.
Музейната сбирка включва лични вещи на актьора, които са дарени от неговите роднини. Сред тях се очаква да бъдат изложени ценни награди, костюми, реквизити и други предмети, свързани с неговата професионална дейност и личен живот. Особено внимание привлича восъчната фигура на Георги Русев, изработена от известния скулптор от Търново Борис Борисов.
В програмата на събитието са предвидени различни активности, включително участие на деца от театралното студио, носещо името на актьора, както и прожекции на филми с най-известните му роли. На церемонията ще присъстват и членове на семейството на Георги Русев, активно подкрепили инициативата за създаването на музейната сбирка.
Маргарита Минчева, зам.-кмет на Общината, споделя, че за мнозина от жителите на Костенец събитието е източник на смесени чувства – радост и лека тъга, защото Георги Русев е неотделима част от историята и културата на населеното място.
Този ден е посветен на спомените за актьора, който със своя талант и ангажимент остава незабравим в сърцата на хората.
Музейната сбирка е не само паметник на таланта и постиженията на Георги Русев, но и място, където новите поколения могат да се запознаят с неговата легенда и да се вдъхновяват за своите собствени творчески начинания.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg