Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

29 февруари: Поезия, объркване и добро настроение

Снимка: Pixabay

Епизодите от живота на 29 февруари започват с поезия.

Миг, пратен от една ръка,
която толкова обичах,
по залез ти при мен дотича
подобно черен гълъб - знак.

Белееше насреща пътят -
мъгла таинствена, незнайна
във края на вечеря тайна…
Миг, малко пясъчно зърно,

съдържащ в себе си един
цял пясъчен часовник спрял
и онемял, сякаш съзрял
в небесната градина Хидрата.

Стихотворение на Йоргос Сеферис, роден на днешната дата. Превел от гръцки език – Стефан Гечев.

Каква е вероятността да се родиш на 29 февруари? Отговорът е 1 към 1641. 

Такива редки дати, разбира се, привличат символика и поверия. На този ден в Шотландия някога се е гласувал закон, че само на високосната дата жена може да предложи на мъж, а избраникът няма право да откаже. Ако все пак намери убедителна причина да отхвърли предложението, мъжът трябва да подари на жената 12 ръкавици – по един чифт за всеки месец, за да не се вижда ръката, останала без пръстен.

Според поверието, както изживеем тази дата, така ще ни върви през следващите четири години. Слушателите на "Нашият ден" нямат повод за притеснение, защото могат да очакват добро настроение, хубави събеседници и музика.

Датата се превръща и в повод редакторът на предаването да улови ChatGPT в грешка. Оказва се, че изкуственият интелект не знае за съществуването на романа "Подареният ден" от Робърт ван Хюлик, чието действие се развива именно на 29 февруари –  денят очевидно обърква дори умния алгоритъм.

Повече чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явни и тайни неща за Деветите Витски празници Ъглен 2025 г.

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" ще чуете и видите явни и тайни неща за Деветите Витски празници Ъглен 2025 г. Водещите на предаването – рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев – ще ви срещнат с кмета на с. Ъглен Красимир Кръстев, с председателя на Ловно-рибарската дружинка "Сокол" - Луковит Стоян Кутев, както и със..

публикувано на 23.06.25 в 17:50

В Зоопарк Стара Загора започва лятно "Зооучилище с лагер за млади фермери"

В Зоопарк Стара Загора стартира лятно Зооучилище с първия "Лагер за млади фермери". В сички лагери са подходящи за деца от 7 до 14 години и ще се провеждат през лятната ученическа ваканция от 10:00 до 14:00 часа . За инициативата на Старозагорския зоопарк ще чуем повече от Хубавена Бинева. Слушайте! 

публикувано на 23.06.25 в 13:25
Илюстративна снивка

Безплатни занимания за деца започват днес в Гоце Делчев

Програмат за безплатни занимания за деца в град Гоце Делчев започва днес. Тя е насочена към деца над 7-годишна възраст и е структурирана в 13 клуба по интереси. Заниманията са част от превантивната програма "Аз избирам доброто!", организирана от Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви, и ще продължат до 19 август. Повече за..

обновено на 23.06.25 в 12:56

CreaTech Bulgaria и Община Бургас организират международна конференция за видеоигри

На 27 и 28 юни 2025 г. Международният конгресен център в Бургас ще бъде домакин на първото издание на "Black Sea Game Summit (BSGS)" – двудневна конференция, посветена на разработката на видеоигри, потапящите технологии (VR/AR/XR) и креативните индустрии. Събитието се организира от "CreaTech Bulgaria" в партньорство с Община Бургас и цели да постави..

обновено на 23.06.25 в 12:29

Чиста наука за чиста природа: Поглед към бъдещето с Clean & Circle

В рубриката"Зелените новатори" слушателите имаха възможност да се запознаят с работата на един от водещите учени в сферата на екологичните технологии – проф. дбн Яна Топалова . Тя е координатор на Центъра за компетентност "Clean & Circle", проект, финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и съфинансиран от..

обновено на 23.06.25 в 11:21