Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква музика слуша българинът: Ново проучване показва предпочитанията в проценти

| обновено на 11.03.24 в 13:15
Снимка: bamp-bg.org

За първи път в България бе проведено широкообхватно проучване на музикалните предпочитания на българите, което разкрива множество интересни факти за тяхната музикална култура. Говорейки за резултатите от това проучване, Петя Точарова, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти, набляга на разнообразието в предпочитанията на българите.

Каква музика обичат да слушат българите? Къде най-често ѝ се наслаждават? Ходят ли на концерти? Как използват дигиталните платформи? Къде откриват нови любими артисти и песни? Много въпроси, които досега оставаха без изчерпателен отговор. Затова Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), в сътрудничество с Изследователски център ТРЕНД, направиха първото у нас широкообхватно представително проучване "Музикалните навици на българите".

Проучването беше проведено в периода 22 ноември – 9 декември 2023 г. между 1010 респонденти, слушащи музика, на възраст 16-64 г. от всички административни области на България.

Според Точарова българите обичат да слушат музика в широк спектър от жанрове. Около 77% от респондентите слушат музика ежеседмично, като значителна част от тях правят това дори всекидневно. Неоспоримо е, че музиката играе важна роля в техния живот.

Според нея вкусът им в музиката се различава в зависимост от фактори като местожителство, възраст и образование. Например, естрадата е по-популярна сред възрастовата група между 50 и 64 години, докато поп фолкът е предпочитан от по-младите под 50 години с по-ниско образование, особено в по-малките населени места. Народната музика, от друга страна, е слушана предимно от поколението над 50 години.

Що се отнася до любими жанрове там, където респондентите са имали възможност да дадат един-единствен отговор – кой жанр музика слушате най-често – водещ е поп фолкът (17%), следван от поп (15%), рок (14%), естрада (12%), народна музика (6%), класическа музика (5%) и пр.

Източниците на музика също са разнообразни. Радиото остава водещ източник, следвано от телевизията и платформите за стрийминг на музика. Според проучването около 39% от респондентите предпочитат радиото като начин за общуване с музиката. Също така, YouTube играе значителна роля в откриването на нова музика, като 28% от респондентите заявяват, че откриват нови изпълнители и песни чрез тази платформа.

В заключение това широкообхватно проучване на музикалните навици на българите разкрива, че те са разнообразни и любопитни във вкусовете си за музика, като същевременно демонстрират интерес към нови изпълнители и жанрове. Това представлява важна информация за музикалната индустрия и за тези, които се занимават с музикални продукции в страната.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49