Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатата съдба на таврийските българи

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук

Днес в 17:30 в зала "Изкуство" на регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград ще бъде представен дългогодишният изследователски труд на историка д-р Владимир Калоянов "Цената на българщината в Таврия 1917-1945". Владимир Калоянов е таврийски българин, роден в село Лозоватка, Запорожка област. Книгата, излязла от печат през 2022 г., ще бъде представена в Благоевград по покана на преподавател от Югозападния университет и с грижа за таврийските студенти там, които нямат много писмени източници за историческата съдба на хората преди тях. За българите в България също е важно да знаят какво са преживели и преживяват техните сънародници зад граница. Основните моменти откроява Владимир Калоянов в "Нашият ден":

"През 1861-1862 година хиляди етнически българи се заселват от историко-културната област Бесарабия в Таврическа губерния след целенасочени политики, провеждани в Руската империя", разказва д-р Калоянов.

По думите на историка това се дължи на бурния за Русия период, свързан с революционния преврат от 1917 година. Той очертава основните моменти, които се случват с българите в украинските земи до завръщането им от Таврия в България между 1943-1945 година. 

Д-р Калоянов акцентира върху тежката съдба на 3000 наши сънародници, за които страната ни не успява да се погрижи в следвоенно време. Книгата за таврийските българи съдържа богат документален материал. Според автора д-р Владимир Калоян, най-ценното в нея са живите свидетели, разказващи от първо лице.

Чуйте някои от тези разкази в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07