Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Книгите оживяват" в някои училища на страната

Дигиталният пакет "Книгите оживяват" включва мултимедийната поредица "Туй-онуй", която представлява приказки с образователни игри. Следващата трилогия, която ще се добави вътре, е "Защо пчеличките си тръгнаха?". Множество малки истории, мултидисциплинарен подход, който смесва усвояването на букви, цифри, както и елементи от другите науки. 

Мариана Ганчева, Мая Бочева и Владимир Горанов (от ляво надясно)Голямата цел на създателите му е да направят първи стъпки към промяна на подхода на учене, да се търси игровият елемент, да се запази любопитството на децата.

Мая Бочева, автор, илюстратор и художник на проекта, казва, че вътре са включени различен тип игри – някои за бързина и реакция, други – за знания и откривателство. "Започнах този проект с идеята да бъде нещо като допълнително обучение в училище, но след много разговори с учителите, установих, че той може да влезе в самите учебни предмети. В образованието със сигурност е добре да се обединява, защото например българският и математиката са свързани в практиката."

Компютърната игра е създадена от програмиста Владимир Горанов, който казва, че образователният елемент в нея не променя начина ѝ на правене и тя следва законите на последователните геймърски постижения.

Дигиталният пакет в момента пътува и се презентира из различни училища в страната, като се приема добре от учители и деца.

Според Мая Бочева и Владимир Горанов мечтаната образователна система, към която би трябвало да се стремим, е с повече свобода – както на учителите, така и на децата – с индивидуален подход и богатство на възможностите. Чуйте ги в "Какво се случва".

Снимки – "Туй-онуй" и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49