Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас гостува на софийска сцена с един от най-новите си спектакли "Хеда Габлер" от Хенрик Ибсен. Постановката по пиесата на големия норвежки драматург е дело на Десислава Шпатова, която е работила по превода на Гергана Мей.
За главната роля е поканена актрисата Анастасия Лютова.
"Това, в което се вглеждаме, е психологията на човешките същества, които имат способността да се самоунищожават, да се унищожават взаимно, откъде идва, какви са корените на една такава разруха.
Ние сме се опитали да извадим не просто женски персонаж в мъжки свят и как тя се справя в този свят, а един универсален характер, в който и мъже, и жени, всеки един човек би могъл да припознае своята тъмна страна, своето влечение към красотата, своите демони от миналото, които се изправят срещу него в даден момент и той трябва да се справя с тях", сподели в "Артефир" Анастасия Лютова.
В представлението участват още актьорите Ивайло Гандев (гост), Васил Ряхов (гост), Никола Парашкевов, Невена Цанева, Аглика Бояджиева и Алина Катречко от Одеса, която вече е в трупата на Бургаския театър.
Сценографията и костюмите са дело на руския сценограф Александър Шишкин, който от известно време живее в Бургас. Автор на музиката за спектакъла е Асен Аврамов, хореография – Татяна Соколова.
Публиката в София може да гледа "Хеда Габлер" на 14 март на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
Представлението не се препоръчва за зрители под 14 години.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Драматичен театър "Адриана Будевска"
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg