Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Чуждо е нам паметозлобието..."

111 години от превземането на Одрин през Балканската война

Снимка: armymedia.bg

На 13 март (по нов стил) през 1912 г. българските войски превземат укрепения и защитаван от войските на Шукри паша Одрин. Това е забележително постижение на армията ни. Разговаряме за военния аспект на тази победа, но си припомняме и очерка на Иван Вазов за Одрин, писан година след падането на града – "Когато Одрин беше наш".

Обръщаме внимание на ролята на артилерията тогава – главен фактор за победата (11 март е Ден на артилерията в нашата армия), и на ролята ѝ до днес. Събеседници са доц. полковник Станчо Станчев, о. р.; военният историк доцент Петър Ненков, и публицистът Марта Радева.

Полковник Станчо Станчев обръща внимание на подготовката за щурма на Одрин, за ролята на ген. Никола Иванов и ген. Георги Вазов при акцията, и за превземането на града "в движение", което е смятано за невъзможно както от нашето главно командване, така и от водещи европейски аналитици. Доцент Петър Ненков заостря вниманието ни върху тактическите елементи на атаката – "артилерийския вал", използването на авиация за бойни цели, неутрализирането на телените заграждения около укрепленията.

Марта Радева пък анализира военната проза от онова време – освен очерка на Вазов разказва за разказите на Йордан Йовков по темата, тогава военен кореспондент, и за противоречията между това как виждат войната низшите и висшите чинове.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15