Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от рождението Алберт Айнщайн

Снимка: Уикипедия

Отбелязваме 145 години от рождението на символа на науката Алберт Айнщайн. Един от най-великите умове в историята на науката е роден в Улм, Германия. Ученият се превръща в символ на гениалността, иновациите и търсенето на познание още приживе. Айнщайн променя света със своята Теория на относителността, според която времето и пространството са свързани и се променят в зависимост от скоростта и гравитацията. Тази научна концепция преобръща начина, по който разбираме Вселената, и води до революционни открития и технологичен прогрес. 

E=mc² е емблематичната формула на Айнщайн, която е в основата на ядрената физика и приложението на атомната енергия. Ученият остава извор на вдъхновение за хората в целия свят. Духът му, постоянно търсещ знания, напомня, че най-важното не е колко знаем, а доколко сме готови да учим и да се развиваме.

Айнщайн проговаря чак на 4-годишна възраст, но преди да навърши 11 години, вече е приет в колеж. Бил е добър цигулар, отличник по латински език и гръцки език.

Днес си припомняме не само научните му постижения, но и неговата преданост към идеите за мир, разбирателство и хуманност. Той остава сред най-великите учители на човечеството – личност със социална ангажираност, член на Националната асоциация за прогрес на цветнокожите хора, заклеймил расизма като болест.

Чуйте гласа на учения в реч, относно преследването на евреите в нацистка Германия. Записът е част от Архивния фонд на БНР. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фамилен терапевт: Усещането за семейна свързаност е важно, за да сме щастливи

В Международния ден на семейството фамилният терапевт Борислава Мечева споделя своя професионален поглед върху динамиката на българското семейство в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“. Преподавател в Института по фамилна терапия, тя има задълбочен опит с различни семейни структури и проблематики, както и с методите на подкрепа..

обновено на 15.05.24 в 10:03

Екологическата справедливост включва социалната и икономическа справедливост

В Световния ден на климата търсим природосъобразното потребление като спасение за една застрашена планета. Гост в "Нашият ден" е Венцеслава Кожухарова , координатор в екип "Енергия и климат" на екологичното сдружение "За Земята" . Климатът е ценен ресурс за бъдещето на човечеството, заявява Кожухарова. По думите на госта темите, свързани..

публикувано на 15.05.24 в 09:09
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18