Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Валериев и поетическата свобода

Снимка: ФС на издателство "Версус"

Тази вечер (14 март) гост на клуб "Писмена" е Валери Валериев, който ще представи новата си стихосбирка "Мястото е свободно". За книгата ще говори редакторът Петър Чухов.

Валери Валериев, който е юрист по професия, е автор на няколко книги досега: "Факти", "Кражбите зачестиха и "Засечка". "Мястото е свободно" съдържа 48 стихотворения. В тях се срещаме с екзистенциалните въпроси, които поставя поетът и с неговата приглушена ирония. В книгите му присъства известна дистанция, която в новата стихосбирка е изтеглена на заден план, за да остави свободно място на читателя, място за навлизане в тази драматична в същността си поезия:

не сега

разбира се, че ще има справедливост и вечен живот

но само девет века са нужни
за да се издигне грубата конструкцията на катедралата
в която да се молим

какво може да се очаква в близкото бъдеще?
повече плът върху все по-крехки кости

Чуйте Валери Валериев


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Столове и валута" в "Мазето на Баба Васа" в Шабла

На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти работещи от години в Австрия – рускинята Анна Ермолаева, която в 1989 г. бяга от СССР, обвинена в антисъветска пропаганда и режисьорът Скот Клифърд Евънс. Повече за двамата артисти можете да научите..

публикувано на 05.08.25 в 14:10

В очакване на 33-тия филмов фестивал "Любовта е лудост"

Човешките емоции, дълбоките връзки и смисълът отвъд забързаното настояще са в сърцевината и на тазгодишното 33-то издание на Международния филмов фестивал "Любовта е лудост" . Във време, в което търсим спасение от бурния и забързан живот, за пореден път разбираме, че спасителният пояс е само един – любовта. Точно заради това, под мотото "Любовта..

публикувано на 05.08.25 в 12:35

Още ритъм и импровизации – джазът продължава в Банско

Банско Джаз Фестивал продължава да се развива като отворена платформа за обмен между поколения, култури и музикални стилове, съчетавайки класически джаз с фънк, суинг, етно, соул и импровизации. Програмата му това лято включва вечерни концерти на голямата сцена, дневни събития и срещи с артисти, нови локации в града, както и джем сешъни до полунощ...

публикувано на 05.08.25 в 11:00

Квартет "Димитър Льолев" излиза на сцената в Боровец

От 1 до 6 август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер на сцената в курортния..

обновено на 05.08.25 в 10:54

Академия "Муза" и развитието на музеите и галериите в България

Какво е  Академия "Муза" и защо е важна за бъдещето и развитието на музеите в България? В "Нашият ден" разговаряме с Константин Добрев , двукратен участник в Академията.  Академия "Муза" е серия от обучителни семинари за експерти, които работят или се интересуват от развитие на музеите и галериите в България. Добрев разказва за лекциите..

публикувано на 05.08.25 в 10:52